Back to beginning (BBF 2017)

Już za kilka dni kolejna edycja jednego z najfajniejszych literackich festiwali. Czekam z utęsknienie i pewna obawą – jak ja to w tym roku ogarnę z tym małym potomkiem, cycem i pieluchami. Muszę więc podejść do tematy bardzo strategicznie!

Zapowiada się na bogato: 3 dni i 50 wydarzeń literackich. Tym razem organizatorzy festiwalu zabierają nas do szkoły. Festiwal odbędzie się na terenie dawnego prestiżowego warszawskiego gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Pod festiwalowe aktywności zagospodarowane będą sale, korytarze, stołówka, szatnia i boisko.

W tych okolicznościach przyrody odbędą się spotkania z twórcami młodego pokolenia. Do szkolnej ławy zasiądą Inua Ellams poeta i performer; Ece Temelkuran – najpoczytniejsza pisarka turecka, autorka książki „Turcja. Obłęd i melancholia“, Kazuki Sakuraba autorka „Czerwonych dziewczyn“, Dmitry Glukhovsky – rosyjski autor fanastyki, Marie Tourell Søderberg która opisała sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce„Hygge“.

Dodatkowo w planie lekcji organizatorzy zaplanowali jescze: Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników, specjalną serię wydarzeń SCENA BRYTYJSKA , spektakl „MIŁOŚĆ“ – wydarzenie otwarcia oraz George Michael Birthday Party, zamykające festiwal.

Dobra! I jak jam ma to zrobić i to ogarnąć z dzieckiem?:-) Czy organizatorzy przewidzieli jakiś żłobek?;-))

Plan minimum (cały program tu)

MIŁOŚĆ   Spektakl multimedialny. Miłość, feminizm, przemoc i zdrada. Jane Austen kontra Jeanette Winterson. Występują: Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Magdalena Koleśnik, Michał Meyer. Ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzyka – Leski, reżyseria – Anna Król

AN EVENING WITH A POET miejska i globalna poezja w wykonaniu autora migrującego między kontynentami i dyscyplinami sztuki. Inua Ellams prezentuje wybór swoich wierszy.

JAK CZYTAĆ I PRZETRWAĆ W ŚWIECIE POST-PRAWDY? – Czy prawda literatury i sztuki może uratować przed inwazją faktów alternatywnych i jak będziemy czytać w przyszłości rozważa szefowa Guardian Books Claire Armitstead.

SOMETHING TO SAVE. George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach – wydarzenie zamknięcia. Podróż przez trzydzieści lat muzycznej kariery najsłynniejszego brytyjskiego artysty ostatnich dekad i przegląd jego najważniejszych utworów. Stylizacje nawiązujące do mody lat 90. Mile widziane. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

HYGGE – INSTRUKCJA SZCZĘŚCIA
Czy Duńczycy mogą nauczyć nas sztuki dobrego życia? Ile jest treści, a ile waty w filozofii przytulności? Dlaczego protestanci lepiej radzą sobie z budowaniem zaufania niż katolicy? Trudne pytania aktorce i pisarce Marie Tourell Søderberg stawia Anita Zuchora.

OKRĄGŁY STÓŁ PISARZY I CZYTELNIKÓW –  O tym, jak być odważnym w pisarstwie i na co dzień, dyskutują czytelnicy oraz: Katarzyna  Bonda, Jacek Dehnel, Marcin Kącki, Justyna  Kopińska, Sylwia Kubryńska, Tomasz Łubieński, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Tulli, Krzysztof Varga, Wojciech Widłak. Prowadzi Renata Kim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *