Rybacy marzeń

Chwalony debiut Chigozie Obioma, który urodził się w Nigerii, a teraz mieszka i wykłada w USA. Zasłużenie chwalony. Jestem tą książką oczarowana.

Afrykańskie klimaty, wierzenia, przesądy, krajobrazy i zapach nigeryjskiego miasta. Wszystko to kotłuje się w pięknej opowieści o afrykańskiej rodzinie i braciach, którzy mieli zostać rybakami marzeń. Tak przynajmniej wymarzył sobie ich ojciec, dla którego wychowanie i wykształcenie chłopców było kluczowe. Bracia dorastają razem, są nierozłączni. Podczas nieobecności ojca, który wyjeżdża do pracy, do innego miasta, sprawiają matce same kłopoty. Ale jak to dzieci, nic sobie z tego nie robią. Do czasu aż spotykają miejscowego wariata, który dzieli się z mieszkańcami swoimi przepowiedniami. Mali rybacy też muszą wysłuchać jednej z nich. I tutaj zaczyna się prawdziwa katastrofa tej rodziny i koniec beztroskiego świata dzieci.

 

Narratorem opowieści jest jeden z nich – środkowy – najmniej doświadczony. Za mały, żeby coś wiedzieć o sprawach dorosłych, za duży, żeby bawić się z maluchami. Ta narracja jest niesamowita. Dojrzała i pełna lęku, jednocześnie uwodząca dziecięcym światem. Jakby autor chciała nam powiedzieć, że dzieci w Afryce od małego muszą być dorosłe, patrzeć na świat realnie i surowo. Nigdy jednak nie uciekną przed klątwami i wierzeniami. Tak jest i tak było. Małym rybakom świat wali się na głowę. Wraz z przepowiednią znika świat dzieciństwa, a każdy kolejny ruch powoduje jeszcze większą katastrofę.

 

 

 

„Rybacy” to opowieść o tym, co może stać się z człowiekiem, który uwierzy w przeznaczenie i nie
umie wyjść poza tę wizję, a tylko ślepo wypełnia przepowiednię. To także piękna książka o sprzecznościach, które w Afryce spotyka się na każdym kroku i ograniczeniach, które splątują mieszkańców i nie dają szczęścia. Jest to też opowieść i miłości braterskiej, której siła jest imponująca i destrukcyjna jednocześnie.

Powieść znalazła się w ścisłym finale nagrody THE MAN BOOKER PRIZE 2015. Zwróćcie na nią uwagę. Warto!

 

 

Chigozie Obioma „Rybacy”

Wydawnictwo Literackie 2016

 

 

 

ZapiszZapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *