Półka z książkami,  Zdrowa półka

5 książek z pogranicza medycyny i nauki, które warto sprawdzić

Zdarza Wam się czasami sięgnąć po jakieś mądre książki, których bez słownika wyrazów obcych lub sprawdzania w google nie sposób zrozumieć? Do tej pory tak kojarzyła mi się literatura popularno-naukowa . Szczególnie dotycząca pogranicza medycyny i nauki. Wiem coś o tym, bo to świat w którym od lat poruszam się zawodowo. Od lat z uporem maniaka zamieniam w tekstach pisanych przez lekarzy wyrazy, “kończyny górne” na ręce, a przypadki żeńskie i męskie na kobiety i mężczyzn.

Do tej pory tak kojarzyła mi się literatura popularno-naukowa, ale okazuje się, żę to się ostatnio mocno zmieniło. W końcu ktoś zaczął pisać o trudnych rzeczach w sposób przystępny, wciągający i zabawny, a na pólkach można znaleźć coraz więcej ciekawych książek o tematyce naukowej, którymi nikt nie będzie chciał się z nudów walnąć w łeb.

Ciekawą serie książek dotykających świat nauki i medycyny proponuje m.in. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nowości znajdziemy obecnie 2 książki, na które warto zwrócić uwagę.

Pierwsza to Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości autorstwa Adam Piore to fascynującą podróż do świata bioinżynierii. Autor odwiedzając naukowców zajmujących się neuronauką, medycyną regeneracyjną i bioniką, pokazuje nam zaplecze prac badawczych pozwalających na nowatorskie leczenie ciała i umysłu jak „kombinezon mięśniowy”, który pomaga czubkami palców podnosić ciężar o wadze 40 kilogramów, czy „viagra dla umysłu”.

Druga pozycja Homo hapitcus. Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku – Martina Grunwalda poświęcona jest zmysłowi dotyku. Autor książki, który jest kierownik jedynego w Europie laboratorium zajmującego się zmysłem dotyku, dowodzi, że to właśnie ten zmysł jest nam niezbędny do przeżycia i o wiele ważniejszy niż słuch, węch czy smak. Obrazowo opisuje fascynujący proces powstawania wrażeń dotykowych i spektrum problemów oraz zagadnień związanych z tym zmysłem jak  bóle fantomowe, czy techniki masażu noworodków.  

Fajne książki o tematyce naukowo-medycznej znajdziecie też w Wydawnictwie Marginesy. Przede wszystkim bestsellerowy “Mózg rządzi” Twój niezastąpiony narząd, autorstwa Kaji Nordengen i Guro Nordengen. Książka powiada, jaki wpływ mózg ma na całość naszego życia, jak kształtuje nas oraz wszystkie nasze wybory. A przede wszystkim podpowiada jak możemy wykorzystać jego potencjał. Autorzy próbują znaleźć odpowiedzi na frapujące każdego z nas pytanie Jak właściwie działa mózg?

Dodatkowo można sobie do książki zakupić – “Mózg ćwiczy” tej samej autorki czyli trzydziestodniowy program treningowy dla mózgu i praktyczne wskazówki dotyczące technik.

Druga książka w tej serii to Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych autorstwa Matthew Walkera, który na podstawie najnowszych badań pokazuje jak duży wpływ dobry sen ma na nasze zdrowie i życie. Autor namawia nas i przedstawia metody, jak wykorzystać sen, by wpłynąć na  zdolność uczenia się, poprawić nastrój i zwiększyć energię, wyregulować hormony i zapobiec nowotworom, chorobie Alzheimera i cukrzycy. A nawet jak spowolnić efekty starzenia.

0 0 votes
Oceń książkę:

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x