Polecamy

6 ważnych książek dla kobiet

To zestawienie powstało akurat teraz z dwóch powodów. Po pierwsze pojawiły albo pojawiają się ważne i ciekawe książki o kobietach dla kobiet i dziewczynek. Po drugie #metoo uruchomił wiele dyskusji o kobietach i między kobietami. To ważny czas dla nas wszystkich.

Książki dla kobiet i o kobietach to ważna broń w naszym życiu codziennym. Mogą działać jak katalizator, otwierać oczy, edukować albo po prostu inspirować. Nieważne na jakim etapie życia jesteś, nieważne ile masz lat. Czytanie o kobietach zawsze coś przynosi, przesuwa do przodu w sposobie myślenia i patrzenia na siebie, czasem daje siłę, a czasem naukę. Podobnie jak #metoo, pod którym kobiety w social mediach publikują swoje historie molestowania przez mężczyzn, nadużywania ich siły, nękania psychicznego czy po prostu zaczepiania, które stawia je w niekomfortowej sytuacji, z której na ogół trudno się wyplątać. Skala używania tego hasztagu pokazuje jak dużo kobiet była lub jest w takiej sytuacji. Już dawno nie byłam dzięki tym wpisom tak blisko z innymi kobietami, nie czułam takiej mocy – mimo, że temat jest ciężki jak cholera.

Tak, książki o kobietach i dla kobiet mają swoją moc. Czytajmy je szczególnie teraz, kiedy wydawcy  teraz zasypują nas literaturą o kobietach. Są wśród nich także propozycje dla dziewczynek, co cieszy podwójnie. Inspiracja od najmłodszych lat może zdziałać cuda. Do dzieła. Czytajmy.

 

Szirin Ebadi „Kiedy będziemy wolne” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Szirin Ebadi „Kiedy będziemy wolne”

Wydawnictwo Znak, 2017

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, aktywistka i nauczycielka akademicka, pierwsza sędzia w historii Iranu. Stworzyła jednocześnie raport i pamiętnik – świadectwo traktowania kobiet po rewolucji islamskiej i wprowadzeniu szariatu w Iranie. Ujawnia swój osobisty dramat, osoby prześladowanej, której służby specjalne nie odstępują na krok, łamiąc jej przyjaciół i męża. To będzie trudny i myślę wstrząsający tekst dla Europejki – dla każdej kobiety, która żyje w wolnym kraju, a jej prawa jako człowieka są respektowane, przynajmniej na razie (sic!). To będzie trudny tekst dla mnie, ale nie można udawać, że tak się na świecie nie dzieje. Chce poznać historię Szirin.

 

 

 

 

 

 

 

Rebecca Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat” (Wydawnictwo Karakter, 2017)

Rebecca Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat”

Wydawnictwo Karakter, 2017

Rebecca Solnit to amerykańska feministka i historyczka. Jej eseje podejmują ważne tematy dla kobiet – przemoc, psychiczne znęcanie, czy na pozór zwykłe stawianie się mężczyzn w pozycji mądrzejszych, ważniejszych, silniejszych. Autorka nie stroni od polemizowania z Wirginią Woolf czy Susan Sontag. W sposób przystępny pokazuje te fragmenty współczesnego życia, w których mimo wszystko coś nie gra i choćby wielu mężczyzn uznawało to za przesadną narrację, nie mogą zaprzeczać faktom. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to i tak zaniżone statystyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diane Ducret „Kobiety mafii” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Diane Ducret „Kobiety mafii”

Wydawnictwo Znak, 2017

Zmniejszamy kaliber i skręcamy w stronę mrocznych zaułków. Czasy prohibicji kojarzą mi głównie się z facetami – gangsterzy, królowe mafii i typy spod ciemnej gwiazdy. Diane Dukret, autorka obu części „Kobiet dyktatorów” (świetnych zresztą) pokusiła się o opisanie kobiet lat 20., cichych bohaterek tamtych czasów, które odegrały konkretne role w życiu przestępczym. Mae – dyskretna partnerka Al Capone, Margaret – niezależna i bezwględna, doprowadzała do śmierci swoich partnerów, Bonnie – umiera wraz ze swoim ukochanym gangsterem. Jakie były? Co nimi kierowało? Wygląda na to, że łączy je bezkompromisowość i chęć życia po swojemu.

 

 

 

 

 

 

 

Anna Dziewit-Meller „Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Historia w spódnicy” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Anna Dziewit-Meller „Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Historia w spódnicy”

Wydawnictwo Znak, 2017

Dla dziewczyn i dla dam, dla małych i dla dużych. Dla chłopców też, żeby wiedzieli, jak kobiety wywalczyły sobie swoje pozycje. Każda potrafiła być niezwykła i odważna – każda na swój sposób. Nowa książka Anny Dziewit-Meller to opowieść o kobietach, które były królowymi, naukowcami, malarkami i pisarkami, które stawiały sobie cele i je realizowały. Najważniejsza jest jednak w tej książce narracja. Autorka wprost i ciekawie zaprasza do świata „swoich koleżanek” zachęcając jednocześnie dziewczynki do odważnego wkraczania w dorosłość i ustanowiania swoich włanych celów. Dzięki tej narracji wszystkie kobiety-ikony schodzą z pomników, wyskakują z podręczników i siadają z nami na kanapie. Pogadajmy zatem 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Kate T. Parker „Dziewczyny mają moc” (Wydawnictwo Wielka Litera, 2017)

Kate T. Parker „Dziewczyny mają moc”

Wydawnictwo Wielka Litera, 2017

Kate T. Parker to fotografka, która pokazuje, że siłę i wolę robienia tego, na co mają ochotę, kobiety mają od najmłodszych lat. Książka – album „Dziewczyny mają moc” robi ogromną furorę na całym świecie. Jeszcze żadna publikowacja nie pokazywała w tak dostępnym i fajny sposób, ze podział na płeć jest umowny i nie powinien ograniczać ani dziewczyn ani chłopców. Odważne, umorusane błotem, biegające i grające w piłkę dziewczyny w obiektywie Parker pokazują szczęście i nieograniczone możliwości, które są najnaturalnijesze i najzwyklejsze w każdej minucie naszego życia.

 

 

 

 

 

Elena Favilli, Francesca Cavallo „Opowieść na dobranoc dla małych buntowniczek” (Wydawnictwo Debit, 2017)

Elena Favilli, Francesca Cavallo „Opowieść na dobranoc dla małych buntowniczek”

Wydawnictwo Debit, 2017

Historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x