Polecamy

A potem przyszedł maj…

W majówkę pozwólcie sobie nie robić absolutnie nic!

Ewentualnie róbcie tylko to na co macie ochotę. Wąchajcie bzy, spacerujcie boso po trawie, całujcie się ze swoimi partnerami, albo z kim tam chcecie. Pijcie wino i przez moment zapomnijcie o robocie, kredytach, stresach… A jeśli przyjdzie Wam do głowy szalony pomysł, żeby coś fajnego poczytać to zrobiłam Wam listę książkowych nowości, które może Was zainteresują.

Tylko nie szalejcie! Nie tylko czytaniem żyje człowiek. A poza tym majówki mamy w tym roku dwie więc można czytać od majówki do majówki;-)

POWIEŚĆ

 

Janice Y. K. Lee, Emigrantki

Wydawnictwo Literackie

Jeśli podobał Wam się film “Między słowami”, to “Emigrantki” mogą być wyborem dla Was. Podobnie jak w filmowym hicie, tak i tu drugoplanową rolę odgrywa egzotyczny i dziwnie kosmopolityczny Honkong. W rolach drugoplanowych podobne emocje: samotność w wielkim mieście, wiszący w powietrzu smutek i jakieś egzystencjalne rozczarowanie. “Emigrantki” to wzruszająca i trochę smutna historia trzech kobiet, których połączyło jedno nieszczęście. To dojrzała powieść kobieca, która dotyka wielu problemów z jakimi borykają się kobiety mieszkające nie tylko w dużych egzotycznych miastach. Samotność w związku, uroki i rozczarowania macierzyństwa, zawirowania i spełnienie zawodowe … brzmi znajomo? No to zabierajcie “Emigrantki” na majówkę!

 

 

 

Gabriel Tallent, Moja Najdroższa

Wydawnictwo Agora

Porównywana do “Małego życia” amerykańska powieść podbija świat i dotarła także do Polski. Z dużą ostrożnością sięgam po bestsellery, ale ponieważ należę do tej grupy osób, którym “Małe życie” się spodobało, to zaryzykuje i sięgnę po “Moją Najdroższą”. Bohaterką powieści  jest 14-letnia Turtle, która wychowuje się w zapuszczonym domu w lesie przez ojca-tyrana, który wierząc, że ludzkość stoi na krawędzi katastrofy, chce przygotować córkę na nadchodzący koniec świata. Nie spodziewam się, że to będzie łatwa lektura, ale chyba łatwych nie szukam 😉

 

 

 

 

 

Fernando Aramburu, Patria,

Wydawnictwo Sonia Draga

Dwie rodziny. Kraj Basków. Walka o niepodległość. Właśnie w tej kolejności. „Patria” to opowieść o rodzinach, które choć z polityką nie mają nic współnego, a nawet niespecjalnie się nią interesują, zostają wplątane w bezlitosny bieg historii, w której przemoc i terroryzm stały sie codziennością. I te dwie zaprzyjaźnione rodziny niemalże z dnia na dzień stają bo dwóch stronach barykady. Marta czytał i pisała już o tej ksiąze tu, a ja przecież nie mogę pominąć książki z Hiszpanią w tle;-)

 

 

 

 

 

BIOGRAFIA/REPORTAŻ

 

Magdalena Grzebałkowska, Komeda. Osobiste życie jazzu

Wydawnictwo Znak

O jak ja na to czekałam! Komeda już od dawna mnie interesował, ale kiedy Magda Grzebałkowska zapowiedziała, że zabiera się za jego biografię powstrzymałam się od czytania wszelkich innych książek o tym muzyku, bo wiem, że ona zrobi to bardzo dobrze. Czekam więc cierpliwie na mój egzemplarz, który mam nadzieje dotrze do mnie w trakcie majówki;-) “Komeda…” to poza tajemniczą dość biografią jednego z najbardzej popularnych polskich muzyków, także bogate tło jazzowej sceny, która mu towarzyszyła. Od  Piwnicy pod Baranami, Jazz Jamboree aż po Los Angeles i  historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali absolutnie wszystko.

 

 

Martin Caparros, Księżyc 

Wydawnictwo Literackie

 

Krótsza (uff) niż Głód najnowsza książka Martína Caparrósa tym razem dotyczy migracji, wykluczenia i wojen. Zbiór reportaży powstał na zlecenie ONZ i miał być źródłem obiektywnych reportaży, a zadanie autora miało być przeprowadzenie rozmów z migrantami i spisanie ich. Capparos jednak podszedł do tego zlecenia po swojemu. Różne opinie zbiera ta książka, tym bardziej jestem jej ciekawa;-)

 

 

 

 

KRYMINAŁ

 

Jo Nesbo, Macbeth

Wydawnictwo Dolnośląskie

Dla miłośników gatunku i wielbicieli Nesbo, to może być fajny wybór na majówke. Tym razem nie spotkacie tam jednak Harrego 😉 Nesbo przenosi nas w lata 70., do skorumpowanego miasta pełnego przestępców. Wsród nich jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, dowódca jednostki specjalnej – tytułowy Macbeth. Nie brakuje też charyzmatycznej Lady, która w interperetacji skandynawskiego pisarza jest piękną i wpływową właścicielką kasyna.

Książka powstała w ramach projektu “Projekt Szekspir”, który ruszył w 2016 roku na 400. rocznicę śmierci pisarza. Do tej pory ukazało się już kilka powieści inspirowanych dziełami angielskiego dramaturga. My pisaliśmy o tym już np. tu  W zapowiedziach także Hamlet, za którego zabrała się autorka “Zaginionej dziewczyny” Gillian Flynn.

 

 

0 0 votes
Oceń książkę:

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x