Półka z książkami

Ameryka nie istnieje?

Zawsze to podejrzewałam. Te ich Myszki i Kaczory, kowboje i Indianie, Hollywood i wielki świat. Sny o bogactwie, sny o tym, czego się nie ma, a chciałby się mieć. Sny niedoścignione, nawet czasem jeszcze nie wyśnione. Żart jakiś.

W końcu nie można mamić świata wszystkimi błyskotkami. Ha! Tak właśnie myślałam. Oszustwo. Oczywiście, że Ameryka nie istnieje. Oszustwo.

Wojciech Orliński już jakiś czas temu napisał tę książkę (2011, wydawnictwo Pascal), ale w moje ręce wpadła dopiero teraz. „Ameryka nie istnieje” to podróż krok po kroku, film po filmie, czasem nawet kadr po kadrze, po tym globalnym oszustwie. Autor, jako wielki fan popkultury i USA, stawia niełatwą i dość nieprzyjemną tezę, że Ameryka to wymysł – może nie wariata, bo wszystkich trzeba by obwiązać kaftanem bezpieczeństwa i zamknąć – ale nazwijmy to sobie roboczo – artystyczny. Nie ma bowiem lepszej i bardziej perfekcyjnej Ameryki od tej wymyślonej przez muzyków, filmowców i autorów. Nikt tak dobrze jak oni, nie realizuje American Dream w najczystszej postaci.

"Ameryka nie istnieje" Wojciech Orliński (Wydawnictwo Pascal, 2011)
„Ameryka nie istnieje” Wojciech Orliński (Wydawnictwo Pascal, 2011)

Ale czy istnieje ulicach znana z filmu X? Czy przedmieście „Gotowych na wszystko” to tylko studio filmowe? Czy Nowy Jork z filmów Allena jeszcze istnieje? Kto zamykał Indian w obozach zagłady? Kiedy wybudowano pierwszą autostradę i dlaczego tak późno? Dlaczego Miasto Aniołów nie jest ani trochę anielskie? Czy Ku-Klux-Klan jeszcze funkcjonuje?

Kto lubi USA i jej całą kulturę, kto wychował się na amerykańskich filmach, grach i komiksach, kto uwielbia Disneya i uważa, że wszystkie myszki są jak Mouse, nie może przegapić tej książki. Myszka Mickey is dead moi drodzy. Ameryka jaką znamy z filmów nie istnieje. Tak właśnie myślałam.

Nasza ocena:

Nasza ocena: 4 –pretekst żeby zostać w łóżku (Wrrrr) –  nasza subiektywna skala

 

Wojciech Orliński „Ameryka nie istnieje” 

Wydawnictwo Pascal 211

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.