Na marginesie,  Półka z książkami

Back to beginning (BBF 2017)

Już za kilka dni kolejna edycja jednego z najfajniejszych literackich festiwali. Czekam z utęsknienie i pewna obawą – jak ja to w tym roku ogarnę z tym małym potomkiem, cycem i pieluchami. Muszę więc podejść do tematy bardzo strategicznie!

Zapowiada się na bogato: 3 dni i 50 wydarzeń literackich. Tym razem organizatorzy festiwalu zabierają nas do szkoły. Festiwal odbędzie się na terenie dawnego prestiżowego warszawskiego gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Pod festiwalowe aktywności zagospodarowane będą sale, korytarze, stołówka, szatnia i boisko.

W tych okolicznościach przyrody odbędą się spotkania z twórcami młodego pokolenia. Do szkolnej ławy zasiądą Inua Ellams poeta i performer; Ece Temelkuran – najpoczytniejsza pisarka turecka, autorka książki „Turcja. Obłęd i melancholia“, Kazuki Sakuraba autorka „Czerwonych dziewczyn“, Dmitry Glukhovsky – rosyjski autor fanastyki, Marie Tourell Søderberg która opisała sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce„Hygge“.

Dodatkowo w planie lekcji organizatorzy zaplanowali jescze: Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników, specjalną serię wydarzeń SCENA BRYTYJSKA , spektakl „MIŁOŚĆ“ – wydarzenie otwarcia oraz George Michael Birthday Party, zamykające festiwal.

Dobra! I jak jam ma to zrobić i to ogarnąć z dzieckiem?:-) Czy organizatorzy przewidzieli jakiś żłobek?;-))

Plan minimum (cały program tu)

MIŁOŚĆ   Spektakl multimedialny. Miłość, feminizm, przemoc i zdrada. Jane Austen kontra Jeanette Winterson. Występują: Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Magdalena Koleśnik, Michał Meyer. Ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzyka – Leski, reżyseria – Anna Król

AN EVENING WITH A POET miejska i globalna poezja w wykonaniu autora migrującego między kontynentami i dyscyplinami sztuki. Inua Ellams prezentuje wybór swoich wierszy.

JAK CZYTAĆ I PRZETRWAĆ W ŚWIECIE POST-PRAWDY? – Czy prawda literatury i sztuki może uratować przed inwazją faktów alternatywnych i jak będziemy czytać w przyszłości rozważa szefowa Guardian Books Claire Armitstead.

SOMETHING TO SAVE. George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach – wydarzenie zamknięcia. Podróż przez trzydzieści lat muzycznej kariery najsłynniejszego brytyjskiego artysty ostatnich dekad i przegląd jego najważniejszych utworów. Stylizacje nawiązujące do mody lat 90. Mile widziane. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

HYGGE – INSTRUKCJA SZCZĘŚCIA
Czy Duńczycy mogą nauczyć nas sztuki dobrego życia? Ile jest treści, a ile waty w filozofii przytulności? Dlaczego protestanci lepiej radzą sobie z budowaniem zaufania niż katolicy? Trudne pytania aktorce i pisarce Marie Tourell Søderberg stawia Anita Zuchora.

OKRĄGŁY STÓŁ PISARZY I CZYTELNIKÓW –  O tym, jak być odważnym w pisarstwie i na co dzień, dyskutują czytelnicy oraz: Katarzyna  Bonda, Jacek Dehnel, Marcin Kącki, Justyna  Kopińska, Sylwia Kubryńska, Tomasz Łubieński, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Tulli, Krzysztof Varga, Wojciech Widłak. Prowadzi Renata Kim.

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.