Półka z książkami

Będzie dobrze czyli rozmowa bardzo optymistyczna

W czasach small talku coraz trudniej o dobrą rozmowę. Ciągle się gdzieś śpieszymy, rozmawiamy więc szybko, byle jak i o rzeczach mało ważnych. Coraz mniej interesują nas inni i ich zwykłe-niezwykłe historie.

Dariusz Zaborek na szczęście zatrzymał się na chwilę i długo sobie porozmawiał z wyjątkowo fajną i interesującą starszą panią – Alicją Gawlikowską-Świerczewską. Efektem tej rozmowy jest książka „Czesałam ciepłe króliki”, którą polecam wszystkim osobom nieszczęśliwym, zdołowanym i niezadowolonym z życia.

Booklove

„Czesałam ciepłe króliki” to ten rodzaj rozmowy jaki lubię najbardziej. Ta rozmowa odbywa się bez pośpiechu, przy lampce wina postawionej na starym, stylowym stoliku obowiązkowo przykrytym haftowanym obrusem. Oprócz wina jest tam jeszcze kilka rozrzuconych w nieładzie starych, wyblakłych zdjęć.

W tym wszystkim jest interesująca historia, z czasów kiedy było i pięknie i strasznie, jest niezwykłość rozmówczyni, której optymizm, poglądy i podejście do życia jest po prostu niespotykane, jest też trochę wódki, facetów, a nawet kochanków i praca, która  jest prawdziwą pasją.

Rozmowa jest może trochę chaotyczna, momentami nawet irytująca i być może zbyt duża jej część toczy się w mało przyjemnych okolicznościach, bo jak nie w obozie koncentracyjnym, to w szpitalu na oddziale zakaźnym, ale jest w niej coś co wciąga. Prawdopodobnie to urok osobisty pani Alinki, której motem życiowym jest „O tym pomyślę jutro, co będę sobie dziś głowę zawracać, prześpię się”.

I nawet jak mnie trochę wkurza ten optymizm – bo ileż można przecież – to jest w tym wszystkim jakaś życiowa energia, mądrość i szczerość co sprawia, że na końcu tej historii masz ochotę powiedzieć do pani Aliny: „No to może napijmy się jeszcze, po kieliszeczku babciu”.

Dariusz Zaborek, Czesałam ciepłe króliki

Wydawnictwo Czarne, 2014

0 0 votes
Oceń książkę:

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x