Biografia,  Półka z książkami

Cała prawda o Putinie

Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, czy uznać Rosję za kraj cywilizowany, a ludzi w niej rządzących za polityków rangi europejskiej, to ta książka szybko je rozwieje. Krystyna Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” otwiera oczy na niektóre fakty, porządkuje wiedzę i budzi demony przeszłości. 

Po przeczytaniu tej książki odechciało mi się wszystkiego. Nie tylko myśleć o naszym wschodnim sąsiedzie racjonalnie, nie tylko łudzić się, że jakoś to w naszych relacjach będzie, ale w ogóle odechciało mi się nawet patrzeć na wchód. Poczułam taką przepaść między naszymi krajami, że pierwszy raz w życiu zaczęłam się obawiać o nasze bezpieczeństwo. Czytając tę biografię nie opuszczała mnie myśl, że ludzie, którzy przeżyli II Wojnę Światową (jak np. moi dziadkowie) i opowiadają o jej okrucieństwie, żyją jeszcze i są naszym łącznikiem z czasami, o których nawet nie chcemy myśleć. Świat tymczasem niczego sobie z tego nie robi i idzie swoją drogą, popełniając te same błędy, co kiedyś, tocząc się ociężale ku nowym konfliktom. Przepraszam, nie świat. Świat to już i tak trzeszczy w posadach. To ludzie. Ci, którzy dobierają się do władzy, mają na jej punkcie kompletnego świra i na nasze nieszczęście decydują o losach milionów. Wychowałam się w przeświadczeniu, że mam wielkie szczęście, bo wojna już była. Teraz żyję i myślę, że to nic nie znaczy.

Krystyna Kurczab-Redlich "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" (Wydawnictwo W.A.B, 2016)
Krystyna Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

Karierę Władimir Putin zrobił posługująca się kłamstwem – począwszy od kwestii swojego pochodzenia, imienia swojej matki, poprzez marną, jak się okazuję, karierę w Służbach Bezpieczeństwa ZSRR, aż po utrzymywanie swojej prezydentury dzięki fałszerstwom, zastraszaniu i wzniecaniu wojen. Nie ma w jego politycznym życiu chyba ani jednej sprawy, która nie byłaby szemrana, okupiona czyimś cierpieniem, naznaczona oszustwem, wymuszeniami i kompletną ignorancją świata zewnętrznego. Putin chyba bardzo nie lubi swojego narodu, skoro tak perfidnie go traktuje. Musi też mieć kompletnego hopla na punkcie władzy. Od samego początku tylko to było jego najważniejszym celem. Sprawy międzynarodowe są tylko rozgrywką i przykrywką do realizowania swoich niemalże osobistych korzyści i umacnianiu, mocno przerośniętego ego.

A zwykli ludzie mogą mu naskoczyć.

Bardzo dobra, ale też mocno przygnębiająca książka Krystyny Kurczab-Redlich, która o Rosji i politykach wie dużo, która jeździła tam, gdzie Rosja prowadziła wojny, która od lat gromadzi fakty i porządkuje je tak, żebyśmy byli świadomi, co się na tam tak naprawdę dzieje.

Krystyna Kurczab-Redlich "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" (Wydawnictwo W.A.B, 2016)
Krystyna Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

 

 

Krystyna Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.