Kryminał,  Półka z książkami

Chłopiec, który zaginął

Mimo, że kryminały uwielbiam, coraz częściej zdarza się , że autorzy nie zaskakują, a treść jest przewidywalna jak zimna woda w lipcu w Bałtyku. Trafiła mi się jednak mała perełka.

Niepozorna książki, podrzucona na moje biurko przez Agnieszkę, okazała się świetna. Dror A. Mishani napisał swój debiutancki kryminał o inspektorze Awim Awrahamie w 2011. Od tego czasu prawa do niej kupiło kilkanaście wydawnictw z całego świata. “Chłopiec, który zaginął” to pierwsza część serii.

Dror A. Misham "Chłopiec, który zaginał"

 

Co jest w nim takiego, co spodobało mi się praktycznie od pierwszych stron?

  1. Klimat. Wreszcie słońce, ciepło i oryginalnie. Nie ma zimy, mroku, skandynawskiej oziębłości, polskiej rzeczywistości. Lubię klimat kryminałów rodem z północy, ale Izraele jest również ciekawym miejscem. Choć trzeba uczciwie przyznać, że sprawa rozgrywa się w kilku zaledwie miejscach. Niemniej jednak miła, słoneczna odmiana 😉
  2. Konstrukcja.  Ten kryminał napisany jest trochę inaczej niż inne pozycje z tej półki.  Przełamuje schemat, nie prowadzi nas tak, jak większość tego typu książek. Nie zabiega o czytelnika, nie ma tu wielu zabiegów literackich, a i tak atmosfera zagrożenia jest misternie zbudowana.
  3. Bohaterowie. Tu nie ma bohatera, który jest kozakiem komisariatu.  Awi Awraham jest cichy i raczej spokojny. Nie jest typem, który porywa, wręcz odwrotnie, czasem się nawet nad sobą trochę lekko użala, ale czy to źle? Dzięki temu ta opowieść jest bliższa i na powierzchni niepozorna. Reszta bohaterów jest nieźle skonstruowana i oczywiście zaskakują dokładnie tam, gdzie się nie spodziewamy.

“Chłopiec, który zaginął” to miła odmiana od kryminałów, jakie znacie. Jeżeli szukacie czegoś oryginalnego na wakacje, to na pewno polecam.

W lipcu W.A.B wydaje już trzecią część “Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć”. Druga “Możliwość przemocy” do nadrobienia 🙂

 

Dror A. Misham “Chłopiec, który zaginął”

Wydawnictwo W.A.B, 2011

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x