Polecamy

Co czytamy w czerwcu

 

Czerwiec to fajny miesiąc. Jedną nogą na wakacjach, drugą jeszcze jesteśmy w asfaltowych piekarnikach – ale umówmy się, to jest czas planowania i zapatrzenie w horyzont w oczekiwaniu na urlop. Zanim zaplanujemy wakacyjne lektury, czas na rozgrzewkę i nadrobienie zaległości wiosennych. Co zatem czytamy w czerwcu podjadając pierwsze truskawki?

Marta czyta:

Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie. Katarzyna Tubylewicz. Wydawnictwo Wielka Litera.

Otwarta, dbająca o równouprawnienie, ceniąca indywidualizm Szwecja, wydaje się być idealnym miejscem do zamieszkania. Jawi się niczym kraina mlekiem i miodem płynącą, w której przeżuwając cynamonowe bułeczki czujemy się dobrze i bezpiecznie. To w końcu tam wymyślono bezstresowe wychowanie, urlopy tacierzyńskie i meble z IKEI. Katarzyna Tubylewicz, która mieszka w Szwecji od lat, opisuje skandynawską rzeczywistość, w której na pozór bezkonfliktowe społeczeństwo, zaczyna dymić w środku, buzować ze złości albo bezsilności i mieli ważne dla siebie pytania. To najważniejsze brzmi, czy Szwedzi w końcu wybuchną?

 

 

 

 

 

Sznurówki. Domenico Starnone. Wydawnictwo W.A.B

Jeżeli Elena Ferante to faktycznie pseudonim Anity Rei, to można powiedzieć, że Starnone jest mężem Ferrante 😉

Ceniony włoski pisarz, scenarzysta i dziennikarz pierwszy raz został wydany w Polsce, a jego powieść „Sznurówki” to trudna historia małżeństwa, pełna mrocznych zakamarków i niewietrzonych rodzinnych historii. Po przeczytaniu Ferrante polubiłam włoską narrację i klimat powieści . Jeżeli mąż pisze swoje książki jak żona, to nie powinnam być zawiedziona.

 

 

 

 

 

Ziemia Kłamstw. Anne B. Radge. Wydawnictwo Smak Słowa. 

Norweska saga? Czemu nie. Natknęłam się na „Ziemię kłamtsw” u blogera Tomasza Radochońskiego. Jego wpis na temat tej książki zaintrygował mnie – jeżeli mężczyźnie spodobała się saga rodzinna, to ja chcę ją przeczytać 😉

Zajrzyjcie na Nowalijki

 

 

 

 

 

 

 

 

Długi marsz w połowie meczu. Be Fountain. Wydawnictwo Czarne.

Amerykańscy żołnierze po brawurowej akcji bojowej w Izraelu, objeżdżają Teksas i na serii spotkań chwalą się swoimi dokonaniami. Powieść Fountaina zmusza nas do nowego spojrzenia na amerykańskich bohaterów wojennych, ale także, jak zapewnia wydawnictwo, ta powieść to literackie lustro, w którym odbija się cała współczesna Ameryka. Lepszej zachęty nie potrzebujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Patrycja nadrabia zaległości z maja „Czarna” i „Wróbelek z kości” i dorzuca jeszcze:

 

Dzielnym będzie przebaczone, Chrisa Cleave

Wydawnictwo Świat Książki

Powieść o wielkiej miłości z historią drugiej wojny światowej w tle, to czerwcowa nowość od wydawnictwa Świat Książki. Najnowsza książka Chrisa Cleave’a, autora powieści Między nami, spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. „Guardian”, „Washington Post” oraz „New York Times” uznały „Dzielnym będzie przebaczone” za jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów 2016 roku. Książka znalazła się na pierwszych miejscach list bestsellerów „New York Timesa” oraz „Evening Standard”. Co prawda stronie od bestsellerów, ale ten brzmi dość obiecująco!

 

 

 

 

 

 

Lady Day śpiewa bluesa, Billie Holiday, William Dufty  (Wydawnictwo Czarne)

Wydana 50 lat temu biografia Billie Holiday wzbudziła sensację. Teraz wydana przez Wydawnictwo Czarne w serii Amerykańskiej. O życiu w czarnym getcie, pracy prostytutki, alkoholu, narkotykach, rasizmie i o najlepszych muzykach, z którymi grała wielka dama jazzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.