Polecamy,  Półka z książkami

Co czytamy w czerwcu?

W czerwcu wygrzewając się w letnim słońcu i chłodząc zmrożoną lemoniadą planujemy poczytać trochę kryminałów, trochę reportaży, a także sprawdzić, o co chodzi z tym „Małym życiem” – bierzemy więc na warsztat obie tę dziwną książkę i mamy nadzieję, że może nawet trochę się o nią pokłócimy 😉

Patrycja w czerwcu sięga więc po:

male zycie
„Małe życie” Hanya Yanagihara (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

„Małe życie” Hanya Yanagihara (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

Okrzykniętą największym wydarzeniem literackim w 2015 roku, nominowana do wielu nagród m.in. do Nagrody Bookera oraz National Book Award, książka koło której nie można przejść obojętnie. Jedni nazywają ją świetną inni ckliwą, jedni się zachwycają, drudzy ze wstrętem rzucają w kąt. Zgłupiałam już od tych recenzji i po prostu postanowiłam to przeczytać.

 

 

 

 

 

 

Marta Guzowska "Chciwość" (Wydawnictwo Burda Książki, 2016)
Marta Guzowska „Chciwość” (Wydawnictwo Burda Książki, 2016)

„Chciwość” Marta Guzowska (Wydawnictwo Burda, 2016)

Recenzujemy trzymający w napięciu thriller archeologiczny, gdzie jak zapowiada wydawca tempo akcji napędzają spektakularne pościgi przez malownicze wyspy Morza Egejskiego, a trudna do okiełznania chciwość prowadzi bohaterów do zbrodni. Może to będzie idealna lektura na lato?

 

 

 

 

 

 

"Carol" Patricia Highsmith (Bloomsbury, 2016)
„Carol” Patricia Highsmith (Bloomsbury, 2016)

„Carol” Patricia Highsmith  (Bloomsbury, 2015)

Zupełnie nie miałam tego w planie, ale tuż obok mojego biura znajduje się urocza księgarnia językowa. Postanowiłam więc wrócić do czytania książek po angielsku co jakiś czas, a że stała tam taka piękna, z Cate Blanchet. No nie mogłam się oprzeć i zgarnęłam książkę na czerwcową kupkę 😉 Film oglądałam, a teraz poćwiczę trochę angielski. O!

 

 

 

 

 

 

Marta:

Ja mam duże zaległości czytelnicze z maja i zastanawiam się poważnie, czy nie zaszyć się w drewnianym domku nad jeziorem, żeby to wszystko nadrobić. No dobrze, ewentualnie w swoim łóżku (domek to chyba fanaberia, ale przyznacie, że całkiem literacka).

Nie poddaje się łatwo i przeczytam:

Hanya Yanaginara "Małe życie" (W.A.B, 2016)
Hanya Yanagihara „Małe życie” (W.A.B, 2016)

Hanya Yanagihara „Małe życie” (W.A.B, 2016)

Obie czytamy tę książkę, o której dużo się mówi i są to same sprzeczne komunikaty. Zobaczymy, czy my też będziemy mieć tak skrajne opinie.

Jeśli tak, to znak, że książka warta jest zachodu.

 

 

 

 

 

 

Howard Jacobson "Shylock się nazywam"
Howard Jacobson „Shylock się nazywam” (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016)

Howard Jacobson „Shylock się na nazywam” (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016)

Duże nadzieje wiąże z kolejną nowością. Po pierwszej powieści „Przepaść czasu” inspirowanej „Zimową opowieścią” Szekspira, byłam zachwycona rozmachem i genialnym pomysłem, który przyświeca całej serii.  Otóż z okazji 400. rocznicy śmierci Szekspira, Hogarth Press zaprosił do współpracy znanych, wręcz bestsellerowych pisarzy. Za zadanie mają oni napisać swoje powieści, ale inspiracją zawsze jest dramat Szekspira. Dostajemy współczesne opowieści, oparte na znanych, czasem kultowych dramatach. Dobrze, że wydawnictwo Dolnośląskie podjęło się wydania serii u nas. Czytamy kolejną powieść, tym razem inspirowaną „Kupcem weneckim”, czekając na „Makbeta” Joe Nesbo i „Burzę” Margaret Atwood.

 

 

 

 

"Mur. 12 kawałków o Berlinie" (Wydawnictwo Czarne, 2015)
„Mur. 12 kawałków o Berlinie” (Wydawnictwo Czarne, 2015)

„Mur. 12 kawałków o Berlinie” (Wydawnictwo Czarne, 2015) 

Berlińczycy potrafią o mur zadbać. W różnych częściach miasta, przewijają sie jego części, wyeksponowane, zaznaczone na mapie miasta jak żyły w żywym organizmie. Lubię na to patrzeć. Łatwiej byłoby może go zabrać do muzeum, ale Berlińczycy nie chodzą na łatwiznę i pamięć o murze pielęgnują też w sercu miasta.

Reporterzy, dla których mur, jego runięcie, symbolika znaczą co innego. Katarzyna Brejwo, Juliusz Ćwieluch, Merle Hilbk, Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Nataša Kramberger, Jens Mühling, Kaja Puto, Antje Rávic Strubel, Witold Szabłowski, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska. Jestem ciekawa tych historii.

Bonus: reportaże z fotografiami Filipa Springera.

 

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *