Fajny ten maj. Oto nasza lista książek do przeczytania.
Marta: Maj miałam zaplanowany skrupulatnie. Trochę nowości, ale też książek zaległych, które piętrzą się na półce. Pojawiły się jednak po drodze dwie książki, które wdarły się przebojem na początek kolejki. Także wybaczcie, zostawiam tu kolejną górę książek licząc, że z tej listy skorzystacie, a ja też jakoś dam im wszystkim radę 😉

DZIKUSY, SABRI LOUATAH
WYDAWNICTWO W.A.B, 2017
Okrzyknięty nowym nowy odkryciem (autora porównano nawet do Balzaka) Loutah napisał „Dzikusów” kiedy nie skończył jeszcze 30 lat. Imponujące, zważywszy na fakt, że Francja kilka lat temu kompletnie oszalała na punkcie tej książki. A sprawa ma się tak. W Saint Etienne – małym francuskim mieście – odbywa się duże, wielopokoleniowe kabulskie wesele. W tym czasie we Francji trwają wybory prezydenckie, w których duże szanse na wygraną ma arabski kandydat. Gdzieś się to wszystko zmiksuje i połączy, dając pewien aktualny, nawet dziś, obraz Francji. Bardzo jestem ciekawa tej książki.

OTO JESTEM, JONATHAN SAFRAN FOER
WYDAWNICTWO W.A.B, 2017
To będzie moje pierwsze spotkanie z autorem. Nie czytałam jego książki „Wszystko jest iluminacją”, którą autor napisał 11 lat temu (sic!) ale to nic nie szkodzi. Nadrobię. Mam przeczucie, że to będzie petarda i strzał w dziesiątkę. Historia udanego małżeństwa, szczęśliwej rodziny, która pęka jak szkło w wyniku jednego zdarzenia, a raczej tragikomiczengo splotu kilku zdarzeń. Cała sytuacja skłoni członków wielopokoleniowej rodziny do przedefiniowania siebie, zderzenia się ze swoimi wartościami i pragnieniami. Zapowiada się uczta literacka.
Patrycja czytała już książkę Foera „Zjadanie zwierząt”. Możecie zerknąć 😉

MILIONERKA, EWA WINNICKA
WYDAWNICTWO ZNAK, 2017
Historia Barbary Piaseckiej Johnson, która wyjechała z Polski z zamiarem zrobienia kariery za granicą i powrócenia do kraju rolls royce’em wydaje się interesująca. Szczególnie, że mówimy o czasach, kiedy to nie było spejclanie łatwe. Barbara to postać kontrowersyjna (wyszła za czterdzieści lat starszego od siebie potentata branży kosmetycznej i została milionerką) i znana ze swoich ekscentrycznych pomysłów i napadów furii. Za „Milionerką” stoi autorka – Ewa Winnicka, którą cenię za poprzednie książki m.in. „Angole” – o Polakach mieszkających w Anglii.

DOM HITLERA, DESPINA STRATIGAKOS
WYDAWNICTWO ZNAK LITERANOWA, 2017
Nie lubię czytać o Hitlerze. Już samo patrzenie na niego mnie zawsze jakoś osłabia. Jednak ta książka wzbudziła moje zainteresowanie. Jak żył Hitler? Jak wnętrza, w których mieszkał i pracował kreowały jego wizerunek? Wreszcie w jakim sposób używał architektury jako propagandy? „Dom Hitlera” to też opowieść o Gerdy Troost – architektce, przyjaciółce Hitlera, która do śmierci (2003 r.) była pod jego ogromnym wpływem i nigdy nie wyparła się nazizmu. Książkę napisała Despina Stratigakos – amerykańska historyczka sztuki, co oznacza , że będzie to lektura historyczna, pełna ciekawych faktów i przy okazji porządkująca wiedzę, którą już mam.

PRAGNIENIE, JOE NESBO
WYDAWNICTWO PUBLICAT, 2017
Stęskniłam się na dobrym kryminałem i autorem, którego lubię i cenię. U Jo Nesbø zawsze jest coś więcej niż historia zabójstwa i rozwiązywanie sprawy – jest tło społeczne, polityka i kontekst międzynarodowy. Postaci nie są płaskie, a kryminały tego autora mają w sobie coś z powieści. Czekam zatem na chwilę, że delektować się …. Joe Nesbo.

NIEPAMIĘĆ, DAVID FOSTER WALLACE
WYDAWNICTWO W.A.B, 2017
Ten zbiór opowiadań uznany został przez „The New York Times” za jeden z najbardziej znaczących tytułów 2004. Te opowiadania są o ludziach, którzy w nowoczesnym, konsumpcyjnym świecie nie radzą sobie z swoim życiem. Autor z chirurgiczną precyzją rozkłada motywy bohaterów, ich psychikę i absurd świata, który ich otacza.
Patrycja: W maju nadrabiam zaległości, bo kwiecień pod względem czytania był jakiś taki do dupy niepodobny przez święta, rodzinne i nierodzinne spotkania zabierające resztki wolnego czasu, a także moje ogólne jakieś nieogarnięcie. Mam nadzieję, że poza tym uda mi się poczytać coś z zaplanowanych poniżej pozycji;-)
WRÓBELEK Z KOŚCI, ZANA FRAILLON
WYDAWNICTWO PORADNIA K
Bardzo aktualna pozycja. Autorka zabiera nas do świata uchodźców widzianego oczami dziecka. Najprawdopodobniej nie będzie to lektura łatwa i przyjemna, zapowiada się raczej wzruszająca i dająca do myślenia. Wydawca zapowiada poruszającą opowieść o przyjaźni między chłopcem mieszkającym w obozie uchodźców a dziewczynką „z drugiej strony drutów”, sile ludzkiego ducha, o tym, że każdy z nas może pomóc drugiemu człowiekowi.
LUDZIE Z PLACU SŁOŃCA, ALEKSANDRA LIPCZAK
WYDAWNICTWO DOWODY NA ISTNIENIE
Tęsknie za Hiszpanią. Bardzo. dlatego też od razu wyhaczyłam tą nowość. Wydawca zapowiada, że to intymny portret kraju na rozdrożu i zbiór reportaży o Hiszpanii z krwi i kości, a nie z turystycznego folderu. Jest to też książka o Hiszpanii – kraju, który był przykładem sukcesu, ale z dnia na dzień stanął na skraju kryzysu.
CZARNA, WOJCIECH KUCZOK
WYDAWNICTWO OD DESKI DO DESKI
Kolejna już w serii wydawnictwa oparta na tragicznych wydarzeniach pozycja. Tym razem sprawa przystojnego przemysłowca, zdrady i namiętnej przygody z kobietą niczym Glenn Close z Fatalnego zauroczenia.