Polecamy

Co czytamy w sierpniu?

Wakacje to świetny czas, żeby nadrobić zaległości czytelnicze. Jak jednak pogodzić czytanie z aktywnym wypoczynkiem, zwiedzaniem i niezmordowanym grillowaniem? Jest ciężko, ale nie ustajemy w naszym postanowieniu, żeby czytać ile się da i gdzie się da. Zobaczcie, co u nas na sierpniowej półce booklove.

Marta czyta w tym miesiącu:

 

Wydawnictwo Marginesy, 2017

Stefan Hertmans. Głośniej niż śnieg (Wydawnictwo Marginesy, 2017)

To będzie moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Wydawnictwo zapewnia, że to coś więcej niż thriller. „Głośniej niż śnieg” opowiada o redaktorze wydawnictwa, którego spokojnie i dość udane życie, nagle ulega zniszczeniu, a terroryzm i problemy współczesnego świata parkują na jego podjeździe. Jakim cudem? Już jestem po kilkunastu stronach tej książki i powiem Wam, że język Hertmansa jest niepokojący i bardzo sensualny. Zobaczymy, czy całość przypadnie mi do gustu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Albatros, 2017

Colson Whitehead. Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki (Wydawnictwo Albatros, 2017)

Temat tej książki niespecjalnie jest dla mnie pociągający. Niewolnictwo w Ameryce. To, co mnie interesuje to jak żyje się dziś czarnoskórym Amerykanom w Stanach, a nie to, jak było jak było kiedyś. Ale cóż.

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika. Tyle od wydawnictwa. Ja dodam, że to Pulitzer 2017 i bardzo ważna powieść dla Ameryki. Ciężko ją ominąć.

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Znak, 2017

Robert Seethaler. Całe życie. (Wydawnictwo Znak, 2017)

Bohater to prosty facet, który żyje w austriackich Alpach i utrzymuje się z pracy fizycznej.

Pochwała prostoty, uwielbienie natury i pokora wobec niej. „Całe życie” ma skłaniać do refleksji nad światem, zmianą samą w sobie i życiem. Całym życiem.

Czas na lekturę bardzo oszczędną w formie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Czarne, 2017

Ziemowit Szczerek. Międzymorze. (Wydawnictwo Czarne, 2017)

Autora tej książki znam z fenomenalnych tekstów o naszych wschodnich sąsiadach, publikowanych w „Polityce”. Przyszedł czas na książkę.

Ziemowit Szczerek rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię. Setki przejechanych kilometrów, rozmowy z ludźmi, wkręty architektoniczne. Jak ta część Europy znosi zmiany? Jak Europa próbuje się na na nowo zdefiniować? Książka Szczerka może być bardzo ciekawym studium naszej części Europy.

Nie wiem, czy faktycznie w tym miesiącu uda mi się przeczytać tę książkę, ale wpisuję ją, żeby czuć się zmobilizowana.

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Wielka Litera, 2017

Margaret Atwood. Opowieść podręcznej. (Wydawnictwo Wielka Litera, 2017)

 

Ja się trochę tej książki boję. Po pierwsze moje pierwsze spotkanie z Atwood nie było udane. Po drugie „Opowieść podręcznej” to głośna powieść, która zachwyca i przeraża świata. Przeraża to pewnie głównie kobiety, które żyją w wolnych krajach, w których w większości nikt nie podważa ich prawa. W książce kobiety mierzą się z piekłem na ziemi, gdzie ortodoksja i reżim sprawiają, że są ubezwłasnowolnione. Ta pozycja nie jest nowa, Atwood napisała ją w 1985 roku, ale w dzisiejszych czasach, w których kobietom próbuje się czasem odebrać wolny wybór, jest przerażająco aktualna.

 

 

 

 

 

 

 

 

Patrycja planuje z kolei poczytać taką oto mieszankę:

Kazuki Sakabura, Czerwone Dziewczyny (Wydawnictwo Literackie, 2017)

Kazuki Sakabura, Czerwone Dziewczyny (Wydawnictwo Literackie, 2017)

Ostatnio zaspokajam głód powieści, a zatem pokusiłam się o bardzo dobrze przyjętą książkę Czerwone dziewczyny. Wydawca zapowiada epicką, wielowątkową opowieść o trzech pokoleniach rodziny Akakuchibów i barwny portret Japonii od 1945 roku po czasy współczesne, Do tego mroczna zagadka pewnego morderstwa. Zobaczymy! Dawno nie byłam w Japonii (tzn. nigdy nie byłam fizycznie, tylko książkowo troche 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy (Świat Książki, 2016)

Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy (Świat Książki, 2016)

Ta książka po prostu nade mną wisiała i wisiała, a że los tak chciał, że przy zupełnie innym temacie (pracowym) pewnego dnia zadzwoniła do mnie sama Justyna Kopińska i wysłała książkę, to po prostu nie mogłam już się więcej migać;) Nie musicie nic mówić przecież wiem, że petarda!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Wilk, Między walizkami (Wydawnictwo W drodze)


Paulina Wilk, Między walizkami (Wydawnictwo W drodze)

Paulinę Wilk pokochałam po Lalkach w ogniu i wiernie sięgam po jej kolejne książki, nawet bajki o Misiu Kazimierzu;-) Tym razem książka nieco refleksyjna. Felietony o podróżach, codzienności, o spotkaniach z islamem, migracjach, ubóstwie, czy lęku przed wojną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Kamińska, Wanda o sile życia i śmierci (Wydawnictwo Literackie/Audioteka)

Zupełnie nie miałam tego w planach, bo przy nowym dziecku mam takie zaległości książkowe, że po prostu musze odpuszczać wiele nowości ;-(( Ale moja koleżanka, matka również poleciła ją w wersji do słuchania. I tym o to sposobem odkryłam sposób na tego małego pożeracza czasu i słuchanie książek, których czytanie mogę odpuścić (nie wszystkie takie są). A do tego czyta dla mnie sama Danuta Stenka, więc jest ekstra w ogóle!

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Jeden komentarz

 • Agussiek

  Ile zbieżności!
  Tu mój stos książek na sierpień i wrzesień: http://wedlugagi.blogspot.de/2017/07/update.html.
  „Wandę” własnie zrecenzowałam, „Polska odwraca oczy” też już za mną, a „Opowieść podręcznej” czytamy w październiku w naszym klubie miłośniczek książek. „Kolej podziemną” też mam na oku, ale negatywne recenzje nieco studzą mój zapał.
  Jak już to wszystko przeczytamy, możemy podyskutować 🙂
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *