Powieść,  Półka z książkami

Dobry kłamca

Czy ktoś, kto przez całe swoje życie czyni zło, może żyć bezkarnie, niezauważenie? Czy dobro w swojej najczystszej postaci zwyciężać może jak w baśni? Gdzie jest sprawiedliwość i kto tak naprawdę może ją wymierzać?

Debiutancka powieść Nicholasa Searla „Dobry kłamca” to bardzo udana konstrukcja i arcyciekawi bohaterowie. Trzyma w napięciu, ale nie jest kryminałem. Misterna siatka zdarzeń, zgrabnie rozwija się strona po stronie i co ciekawe nie wydaje się przekombinowana.

Roy to manipulant i kłamca. Idzie przez życie jakby piekło nie istniało. Nie spotykasz takich ludzi często albo nie wiesz o tym, że się o nich otarłeś. Chyba, że akurat Ciebie biorą na celownik. Są jak kameleony. Zakamuflowani w swoich kłamstwach, zapakowani do swoich pudełek nieszczęścia. Tylko tak potrafią żyć. Żerowanie na innych to jest ich sposób na przetrwanie. Historię Roya poznajemy w częściach i od końca. Nie zawsze wiedząc, że to on.

W czasie teraźniejszym ofiarami Roya stają się zamożne wdowy, w tym emerytowana nauczycielka akademicka Betty. Roy jest absolutnie przekonany, że przejmie majątek niezbyt przytomnej Betty i dołoży do swojej bandyckiej emerytury łakomy kąsek. Tymczasem nic nie jest takie, na jakie wygląda.

Przeszłość, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Zemsta, która czai się w głowie i nie odpuszcza. Pozory, które kamuflują złe i dobre strony człowieka.

Powieść wciąga, a historia Roya i Betty prowokuje pytania ważne i podstawowe dla człowieka, pytania, o których łatwo możemy dziś zapomnieć. Przede wszystkim o dobro, zło i sprawiedliwość. Po tej książce zostajemy z bardzo przyjemnym uczuciem, że dobro może jednak zwyciężać. I choć brzmi to patetycznie i nieco mdło, to „Dobry kłamca” potrafi nas do tego przekonać tak po prostu.

Nasza ocena: 5 –pretekst żeby zostać w łóżku (Wrrrr) –  nasza subiektywna skala

Nicholas Searle "Dobry kłamca" (Wydawnictwo W.A.B, 2016)
Nicholas Searle „Dobry kłamca” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

 

 

Nicholas Searl „Dobry kłamca” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

1
Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia  
Najnowsze Najstarsze Najlepiej oceniane
Powiadom o
Cocteau & Co.
Gość

Brzmi zachęcająco, chociaż nie jest to mój ulubiony typ literatury. Sposób prowadzenia fabuły, o którym piszesz oraz postać Betty wydają mi się jednak interesujące!