Półka z książkami

Jak dojrzewałam do Pilcha

Do Pilcha dojrzewałam w bólach. To było trochę tak jak z jedzeniem oliwek, albo sera pleśniowego – najpierw się krzywisz, plujesz tym świństwem, a potem coś ci klika, pierwszy szok mija i zaczynasz rozsmakowywać się w tych dziwacznych rarytasach.

Pamiętam jak jeszcze na studiach wszyscy przeżywali 'Pod Mocnym Aniołem’. Wiadomo, piło się wtedy jakoś tak bardziej romantycznie i ostatecznie, wiec klimat krakowskiej żulerki bardzo dobrze wpasował się w intelektualne potrzeby  studentów polonistyki.

Mnie jednak Pilch jakoś wtedy nie ruszył. I nie wiem co się stało, że akurat teraz. Starość chyba, no bo co innego?  I nagle od zeszłego roku trach! No zakochałam się w tym starym zrzędzie!;) Zaczęłam wiec czytać kompulsywnie…

Właśnie na mój 'pilchowski’ stolik jak wisienka na torcie trafiła się  – 'Zuza czyli czas oddalenia’, ostatnia powieść tegoż.

A zatem „Zuza …”. Krótka i bardzo podchwytliwa jest to powieść. Autor mistrzowsko zaciera granicę między autobiografią, a fantazją. Na zmianę myli tropy wpuszczając czytelnika niby do swojego warszawskiego mieszkania na Hożej, niby do swojego łózka, a tak naprawdę poduszcza nas tylko i bawi naszą naiwnością jak w programie „Mamy cie!” . Bo tu wszystko, mimo licznych i niezaprzeczalnych podobieństw jest jednak zmyślone.

O czym to zmyślenie? O uczuciach najprostszych i potrzebach przyziemnych. O leku przed samotnością, o rozczarowaniach życiem, o starości i potrzebie bycia z kimś po prostu. No, a że za to bycie trzeba płacić … Cóż takie czasy na starość.

Prawdziwa miłość ma wysoka temperaturę i z lekka cuchnie rozkładem

Ma się wrażenie że to taki rachunek sumienia, próba podsumowania. Czyżby Pilch podobnie jak Marquez w „Rzecz o mych smutnych dziwkach” docenił na starość starą, banalną prawdę, że w życiu najważniejsza jest miłość?  Tylko dlaczego akurat obaj szukają jej w burdelu?

 

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.