Kryminał,  Półka z książkami

Duchota bostońskiej kamienicy

Mamy je wszyscy – lęki mniejsze lub większe. Najczęściej uprzykrzają nam życie, a nie je ratują. U Kate jest trochę na odwrót.

„Każdy jej strach” Petera Swansona to kryminał, który pokonacie w dwa wieczory. Opowiada o Brytyjce, która zamienia się mieszkaniami ze swoim kuzynem i zamieszkuje w Bostonie, gdzie chce się uczyć. Atakowana przez panikę i inne tylko jej znane lęki, z trudem przedziera się z lotniska do bostońskiej kamienicy. Bardzo szybko – ku jej zgrozie – okazuje się, że w mieszkaniu obok zginęła kobieta, a Kate zaczyna trochę… świrować 😉 Ciężko jest jej odróżnić to, z czym sama się boryka w środku, od tego, co dzieje się dookoła. W zasadzie wydawało mi się, że to będzie tylko opowieść Kate i nie napawało mnie to optymizmem – dziewczyna okazała się postacią nijaką i nie polubiłyśmy się jakoś mocno. Dość szybko i z zaskoczenia narracja przerzuca się na szczęście, na inne postacie i dzięki temu dowiadujemy się więcej i więcej o całej sprawie.

Peter Swanson „Każdy jej strach” (Wydawnictwo Marginesy, 2017)

Atutem „Każdego jej strachu” jest osadzenie całości intrygi w jednej kamienicy. Luksusowe wnętrza są niemym świadkiem zbrodni i tego, co ukrywają mieszkańcy. Trochę się od tego duszno robi, ale trzeba przyznać, że to ciekawy zabieg autora, który wyróżnia jego książkę wśród innych kryminałów. Dzięki niemu i zmiennej narracji dostajemy bardziej thriller psychologiczny niż tradycyjny kryminał. Niestety domyślamy się dość szybko, kto, co i po co. I to jest małe rozczarowanie. Miłośnicy klasycznych historii kryminalnych pewnie nie będą rozczarowani tak jak ja. Niestety w jedynie sobie upierdliwy sposób, zawsze w kryminałach szukam warstwy społecznej albo psychologicznej. Tutaj tego jest stanowczo za mało. Co nie znaczy, że nie udało mi się zrelaksować z książką „Każdy jej strach” i nie poczułam dreszczyku bostońskiej kamienicy.

 

Peter Swanson „Każdy jej strach” (Wydawnictwo Marginesy, 2017)

Peter Swanson „Każdy jej strach”

Wydawnictwo Marginesy, 2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.