Powieść

Duński wykolejeniec

Trochę przewidywalny, ale naprawdę porządny duński kryminał. I kolejny glina, w którym można się podkochiwać.

Wprawdzie Thomas “Ravn” Ravnsholdt ma trochę oklepaną historię, ale polubić go łatwo. Jest zdruzgotany po śmierci żony, która, jak się łatwo domyślić była.. no przynajmniej Aniołem. Ona miła – on niekoniecznie, lubiła rozmawiać z ludźmi – on coś do nich burczy i łatwiej dogaduje się z butelką piwa. Kiedy jej nie ma, gubi się we wszechświecie. Pije, śpi na łajbie, olewa wszystko, zapomina się umyć i ogolić.

Nie olewa jednak kobiet. Kiedy jedna z nich ma poważne kłopoty, potrafi działać. Trochę nie wiadomo, skąd u niego przejaw do takiej obrony płci pięknej, bo umówmy się pakuje się samotnie w okropne kłopoty. Zdaje się jednak, tak sobie to przynajmniej wytłumaczyłam, że rekompensuje sobie niemoc, jaką czuł przy śmierci Evy.

Michael Katz Krefeld "Wykolejony" (Wydawnictwo Literackie, 2014)
Michael Katz Krefeld “Wykolejony” (Wydawnictwo Literackie, 2014)

Klimat Kopenhagi, świat mafii i drobnych alfonsów, niewyraźna plama złożona z rosyjsko -bałkańskich bandytów (gdzieś nawet Polska się w niej przemazuje), handel ludźmi i społeczna niesprawiedliwość. Na tle tak porządnych i proukładnych krajów takich jak Szwecja i Dania, takie kombo sytuacyjne wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Ale to akurat żadna nowość dla tych, którzy czytają skandynawskie kryminały.

Dobra konstrukcja, trochę przewidywalna, ale czyta się wyśmienicie. Znakomite są również zaczepki duńsko- szwedzkie. Nie od dziś wiadomo, że Duńczycy za Szwedami nie przepadają. Stąd Szwedzi jawią się jako kraj łosiów i neonazistów. Takie smaczki dodają książce dodatkowej wartości. Dla fanów kryminałów to raj 🙂

Nasza ocena: 4 –pretekst żeby zostać w łóżku (Wrrrr) –  nasza subiektywna skala

 

Michael Katz Krefeld "Wykolejony" (Wydawnictwo Literackie, 2014)
Michael Katz Krefeld “Wykolejony” (Wydawnictwo Literackie, 2014)

Michael Katz Krefeld „Wykolejony”

Wydawnictwo Literackie, 2014

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x