Powieść,  Półka z książkami

Erotyzm w wykonaniu Noblisty

Wierzyć się nie chce, że tę powieść mógł napisać Noblista. No w głowie się nie mieści.

Mario Vargas Llosa “Dzielnica występku” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Llosa mnie pociągał

Kiedy zobaczyłam ostatnią powieść Mario Vargasa Llosy w bibliotece, wiedziałam, że muszę ją szybko przeczytać. To chyba kwestia moich wspomnień. Na literaturze iberoamerykańskiej wychowywałam się i czytałam wszystko, co wpadło mi w domu ręce, z wypiekami na twarzy. To był inny świat. Inny wymiar literatury, temperamentnych postaci, bezkompromisowych wyborów, namiętności i upału w literackim powietrzu. Mario Vargas Llosa to dla mnie przede wszystkim “Rozmowa w Katedrze”, “Święto kozła”, późniejsze “Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. Być może dzisiaj już bym się tak w tych powieściach nie zaczytywała, ale kiedyś były dla mnie bardzo ważne i przełomowe. W 2010 Vargas llosa dostał literacką nagrodę Nobla za “kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Smutek czytelnika 

I co dostaję teraz od Noblisty? Bardzo lichą fabułę, trochę plastikowych bohaterów i opowieść o Peru jak z tabloidu. Aż przykro było skonfrotować sie z tym tekstem i teraz o nim pisać w taki sposób. Szemrane interesy bogaczy z Peru, trójkąt seksualny, znudzone życiem żonych owych zamężnych gości, które też mają romans .. ze sobą i dziennikarze, którzy bardziej przypominają pokraczne, pazerne stworzenia niż ludzi z krwi i kości. Wszystko to  znajdziecie w “Dzielnicy występku” i … tylko to. Nic nie porywa, nic nie kusi. Wszystko jest podane jak na tacy, okraszone wybujałym erotyzmem i posypane mało porywającymi dialogami. Być może tak nędzny obraz przedstawiają elity w Peru, które chciał Llosa opisać, ale jednak od autora tego kalibru wymagam dużo wiecej.

Po “dzielnicy występku” pozostał smutek i pozwolicie, że nie będę się pastwic na tą książką, bo naprawdę okrutnie mnie rozczarowała.

 

Mario Vargas Llosa “Dzielnica występku” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Mario Vargas Llosa “Dzielnica występku”

Wydawnictwo Znak, 2017

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x