Powieść,  Półka z książkami

Erotyzm w wykonaniu Noblisty

Wierzyć się nie chce, że tę powieść mógł napisać Noblista. No w głowie się nie mieści.

Mario Vargas Llosa „Dzielnica występku” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Llosa mnie pociągał

Kiedy zobaczyłam ostatnią powieść Mario Vargasa Llosy w bibliotece, wiedziałam, że muszę ją szybko przeczytać. To chyba kwestia moich wspomnień. Na literaturze iberoamerykańskiej wychowywałam się i czytałam wszystko, co wpadło mi w domu ręce, z wypiekami na twarzy. To był inny świat. Inny wymiar literatury, temperamentnych postaci, bezkompromisowych wyborów, namiętności i upału w literackim powietrzu. Mario Vargas Llosa to dla mnie przede wszystkim „Rozmowa w Katedrze”, „Święto kozła”, późniejsze „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”. Być może dzisiaj już bym się tak w tych powieściach nie zaczytywała, ale kiedyś były dla mnie bardzo ważne i przełomowe. W 2010 Vargas llosa dostał literacką nagrodę Nobla za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Smutek czytelnika 

I co dostaję teraz od Noblisty? Bardzo lichą fabułę, trochę plastikowych bohaterów i opowieść o Peru jak z tabloidu. Aż przykro było skonfrotować sie z tym tekstem i teraz o nim pisać w taki sposób. Szemrane interesy bogaczy z Peru, trójkąt seksualny, znudzone życiem żonych owych zamężnych gości, które też mają romans .. ze sobą i dziennikarze, którzy bardziej przypominają pokraczne, pazerne stworzenia niż ludzi z krwi i kości. Wszystko to  znajdziecie w „Dzielnicy występku” i … tylko to. Nic nie porywa, nic nie kusi. Wszystko jest podane jak na tacy, okraszone wybujałym erotyzmem i posypane mało porywającymi dialogami. Być może tak nędzny obraz przedstawiają elity w Peru, które chciał Llosa opisać, ale jednak od autora tego kalibru wymagam dużo wiecej.

Po „dzielnicy występku” pozostał smutek i pozwolicie, że nie będę się pastwic na tą książką, bo naprawdę okrutnie mnie rozczarowała.

 

Mario Vargas Llosa „Dzielnica występku” (Wydawnictwo Znak, 2017)

Mario Vargas Llosa „Dzielnica występku”

Wydawnictwo Znak, 2017

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.