Biografia,  Półka z książkami

I want to break free

Siedzieliśmy z moim kuzynem u babci, kiedy dowiedzieliśmy się, że Fred umarł. Płakaliśmy i katowalismy się jego piosenkami przez kolejne tygodnie. To wtedy chyba zaczęliśmy poważnie myśleć o jego muzyce, analizować teksty. Nie było wtedy YouTuba wiec byliśmy skazani na to co puszczano w telewizji i w radiu. Trudno uwierzyć, że  właśnie minęło 25 lat od tego wieczoru. 

Legenda opisana wszechstronnie. Trudno się też dziwić, że wiele osób z otoczenia zespołu czy przez moment będących w przyjaźni z Freediem podjęło się ciężkiego zadania, jakim jest biografia kultowego wokalisty. Książki o nim powstawały jak grzyby po deszczu. Pisali je wszyscy – byli kochankowie, członkowie ekipy, dziennikarze. Każdy chciał zarobić na legendzie. Tym bardziej, że jego życie obfitowało w tematy idealne do sprzedania. Ekscentryczny homoseksualista,  do tego zakażony wirusem HIV, który w tym czasie paraliżował wszystkich.

Wśród książek o Fredzie pojawiło się sporo gniotów, ale też kilka fajnych, z których dwie mogę spokojnie polecić zarówno fanom jaki i tym, którzy chcieliby się dowiedzieć wiecej o Mercurym, niekoniecznie wchodząc mu do łóżka.

Queen, Booklove

Dziwak, który uparł się żeby śpiewać. Pierwsza książka „Freddie Mercury. Biografia” to klasyczna biografia autorstwa Laury Jackson, która w sposób chronologiczny opisuje życie artysty i powstawanie zespołu. Jackson przelatuje po całym życiu Mercurego, które nie zawsze było rocknrollowe i ekstentryczne. W tej książce znajdziesz młodego chłopaka, który wielokrotnie wyrzucany i wśmiewany wręcz przez chłopaków z późniejszego Queen po prostu się uparł na to śpiewanie i tak im mędził, że w końcu go wzięli. Znajdziesz też faceta mającego fioła na punkcie kotów i szukającego przygód w najciemniejszych zakamarkach odwiedzanych przez zespół miast. Jest też przede wszystkim sporo muzyki i kulis zdobywania list przebojów przez tak irracjonalne wtedy utwory jak Bohemian Rapsody.

Fred podglądany z backstagu. Druga pozycja to wspomnienia członka ekipy technicznej Petera Hincea, który opisuje typowy backstage i swoją prace u boku „najlepszego zespołu rockowego”. Ciekawa przede wszystkim dla fanów, którzy o Królowej i Fredzie wiedzą sporo.

To kulisy organizacji i powstawania nieprawdopodobnych widowisk, które mogły powstać tylko w głowie wariata, a także podglądanie codziennej pracy zespołu i relacji między członkami ekipy.

Książka obfituje też w smaczki. Nie brakuje tam ekscesów jakie zdarzały się za kulisami królewskiej trasy – wpadki techniczne, detale garderoby, zachcianki i fanaberie członków zespołu, a przede wszystkim huczne biby i zabawy z grupiies, z których jedna marzyła o tym aby zastygnąć w wannie w galaretce owocowej i to marzenie ekipa techniczna zespołu Queen spełniła.

W moim domu zawsze słuchało się „Queen”. To na nich początkowo uczyłam się angielskiego, czy też gitarowych riffów. Potem w epoce buntu porzuciłam miłość do nich na rzecz punk rocka, ale gdzieś tam w sercu miejsce dla Freda zawsze było. Dziś kocham ich miłością dojrzałą i sentymentalną, a od czasu do czasu wracają „fazy katowania” i moi znajomi muszą znosić moje arie wokalne i tańce nieudolnie naśladujące króla muzyki. Eh brakuje tego Freda…

Laura Jackson, "Freddie Mercury. Biografia", Wydawnictwo In Rock, 2012Laura Jackson

„Freddie Mercury. Biografia”

Wydawnictwo In Rock, 2012

 

 

 

Peter Hince, "Queen. Nieznana Historia", Wydawnictwo Sine Qua Non, 2012Peter Hince

„Queen. Nieznana Historia”

Wydawnictwo Sine Qua Non, 2012

 

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.