Powieść

I wtedy nadszedł koniec świata

Spodziewałam się zielonych ludzików, wyjałowionych krajobrazów, samotnego człowieka na obcej planecie, który musi przeżyć. Dostałam bardzo przyziemną powieść o tym, co jest w życiu ważne. Co jest w życiu na Ziemi ważne. Czy to źle? Niekoniecznie.

Nie jest fanką Sci-Fi. Nie sprawiają mi radości opowieści o przyszłości, robotach, statkach kosmicznych, sztucznej inteligencji (chociaż to ostatnie to już raczej nasza rzeczywistość). Wolę teraźniejszość, przyziemność, chwilę, która jest tu i teraz. Jestem jednak ciekawska z natury i lubię być zaskakiwana. Dlatego zapuszczam się czasem w nieznane mi rejony.

Nie pamiętam, jak trafiłam na Michela Fabera. Wpadł mi w ręce w bibliotece, chociaż pewnie gdzieś musiałam o nim przeczytać. Na pewno zrobiła na mnie wrażenie okładka – bardzo ładna okładka.

Michel Faber "Księga dziwnych nowych rzeczy" (Wydawnictwo, 2015)
Michel Faber “Księga dziwnych nowych rzeczy” (Wydawnictwo, 2015)

Do rzeczy. Peter jest kaznodzieją, który pewnego dnia postanawia skorzystać z propozycji super potężnej korporacji i zacząć pracę …. na innej planecie. Zostawia ukochaną żonę i rusza daleko aby nawracać rdzennych mieszkańców planety. Szybko okazuje się, że wybrańcy, którzy pracują w obcym świecie sami są z kosmosu 🙂 Mili, do przesady uprzejmi, ale jakby oderwani i nie wchodzący w bliższy kontakt. Bez emocji, ale grzecznie przyjmują naszego klechę na nowej ziemi i zawożą do mieszkańców, z którymi korporacja chce mieć dobre stosunki. Klimat książki wprowdza nas w ciąglę napięcie. Spodziewamy się katastrofy, wypadku, ataku obcych, wielkiego wybuchu. Tymczasem nie dzieje się nic strasznego, poza tym, że z Ziemi dochodzą coraz to gorsze informacje i wszystko wskazuje na to, że to tam dzieje się armagedon. Odwrócenie sytuacji jest dla Petera trudne, ale bardziej poddaje się klimatowi nowego miejsca niż jest w stanie myśleć o Ziemi, żonie, powrocie do dawnej rzeczywistości. Dwa światy, dwa życia. Życia, które oddalają się od siebie. Może bezpowrotnie.

Książka Fabera to opowieść o winie i odkupieniu, o wierze w obliczu końca świata, o miłości, która nie zawsze wytrzymuje próbę czasu. Przyznaję niezła. Początek z Faberem uważam za udany.

Najczęściej trafiająca się „czwórka”: pretekst żeby zostać w łóżku (Wrrrr)

 

Michel Faber "Księga dziwnych nowych rzeczy" (Wydawnictwo W.A.B, 2015)
Michel Faber “Księga dziwnych nowych rzeczy” (Wydawnictwo W.A.B, 2015)

 

 

Michel Faber „Księga dziwnych nowych rzeczy”

Wydawnictwo W.A.B 2015

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x