Kryminał,  Półka z książkami

Kryminał ze stanem wojennym w tle

13 grudnia 1981 roku w Warszawie znika Anna Eckart – znana niemiecka pisarka. Kilka miesięcy później jej synowa – Polka – prosi dziennikarza, by przeprowadził prywatne śledztwo i odnalazł jej teściową.

Ten początkujący dziennikarz, którego od pracy odsunęła cenzura, i który chwilowo nie ma nic do roboty ani do stracenia, wikła się w zagadkę. Akcja osadzona w pierwszych dniach stanu wojennego w Warszawie i małym miasteczku w województwie wielkopolskim, pozwala zanurzyć się w realiach, których nie znamy (ja miałam wtedy kilka miesięcy) albo już nie pamiętamy (mama czytając te książkę zachwycała się faktem, że już tak nie ma; ) Abstrakcyjne czasy pełne wariatów, karierowiczów partyjnych, niepisanych zasad i zwykłych ludzi, którzy w tym się muszą odnaleźć, żyć i udawać szczęście po kokardy komunistycznych proporców, wydają się dziś mocno od nas oddalone.

img_4019

Małe miasto gdzieś w Polsce rządzi się takimi samymi prawami- niezależnie od partii rządzącej czy systemu: skandaliki, romanse wymieszane ze zbrodnią, kłamstwa podlane chęcią władzy i na deser małość ludzka. Idealny podkład pod kryminał, chociaż najważniejsze fakty z życia pisarki i jednocześnie klucz do rozwiązania zagadki, sięga II Wojny Światowej.

Jedynie ten nasz bohater – detektyw z przypadku, dziennikarz z zawodu – jakiś taki nieokreślony.  Czasem odważny (nie wiedzieć skąd) a czasem nieporadny. Taki zwyczajny w tej niezwyczajnej sprawie. I mało, jak dla mnie wyrazisty. Niemniej jednak „Białą wódkę, czarnego ptaka” czyta się wyśmienicie i jeżeli szukacie prezentu na pod choinkę dla znajomych lub rodziców, możecie śmiało tę pozycję komuś sprezentować.

img_4013Wiesław Weiss „Biała wódka, czarny ptak”

Wydawnictwo W.A.B (2016)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.