Powieść,  Półka z książkami

Książka, po której nic już nie jest takie samo

„Zwierzęta nocy” to thriller połączony z powieścią psychologiczną. Mieszanka, która ucieszy fanów obu gatunków, a przy okazji dobra i intrygująca książka.

Zapomniany  amerykański pisarz Austin Wright, został odkurzony w Hollywood. Tom Ford na podstawie jego książki nakręcił film „Zwierzęta nocy”. W rolach głównych Amy Adams i Jake Gyllenhaal. Zanim jednak obejrzałam film, przeczytałam książkę.

Susan Morrow to kobieta po czterdziestce, która wiedzie stateczne, mało rozrywkowe życie. Swoją karierę naukową poświęciła rodzinie. Mąż uznany lekarz, aktywny zawodowo, często jest w rozjazdach. Właśnie w trakcie jednej z takich podróży, kiedy zostaje sama w domu, Susan dostaje książkę, którą napisał jej były mąż. Kobieta, chociaż uwielbia czytać, nie jest na początku pewna, czy chce wiedzieć, o czym napisał książkę ktoś, kto kiedyś był dla nie ważny. Ciekawość jednak bierze górę.

Austin Wright „Zwierzęta nocy” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

W tym momencie autor będzie nas przeprowadzać przez dwie historie. Pierwsza to ta literacka, która okazuje pełna okrucieństwa i niezrozumiałej zupełnie niemocy, drugą odkrywamy, kiedy Susan czyta książkę i zaczynam wspominać, starając się nadążyć za tokiem myślenia autora. Ze statecznej, nudnawej Pani (tak sobie ją przez kilka pierwszych stron wyobrażałam), kobieta staje się intrygującą osobą, której przeszłość realna miesza się z fikcją literacką. Czytając książkę Edwarda – byłego męża – Susan musi się zmierzyć z własnym życiem, czy tego chce, czy nie. Do samego końca nie wiemy, jak potoczą się losy fikcyjnych bohaterów i jaki to będzie miało wpływ na życie Susan. Co chciał przez tę książkę powiedzieć jej były mąż? Czy bohater, którego stworzył, przypomina Susan?

Książki na początku zawsze stawiają opór, bo zabierają dużo czasu. Niekiedy ukrywają na zawsze to, o czym myślała. Kiedy kończy lekturę staję się czasem zupełnie inną osobą

Książka mnie urzekła nie tylko pomysłem na fabułę, ale też oszczędnością wątków. Mało wiemy o Susan na początku i wcale nie dużo więcej na końcu. Autor nie zasypuje nas detalami z jej życia, fragmentami dzieciństwa i drobno dzierganym profilem osobowościowym. I dobrze. Wiemy, jakich wyborów Susan dokonała i jak one wpłynęły na jej losy. To się liczy w tej historii najbardziej. Poznajemy skrzyżowania, na których stała, ale w sumie niewiele więcej. Bardzo ciekawa konstrukcja książki, w której fikcja literacka zbliża się niebezpiecznie do rzeczywistości, a może nawet przejmuje nad nią na chwilę kontrolę?

 

Austin Wright „Zwierzęta nocy” (Wydawnictwo W.A.B, 2016)

 

Austin Wright „Zwierzęta nocy”

Wydawnictwo W.A.B, 2016

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.