Polecamy,  Półka z książkami

Książki, od których zacznę 2019

To będzie mocny początek roku.

Trochę się rozpędziłam z tym wpisem i uwzględniłam książki, które wyjdą nie tylko w styczniu, ale też w lutym i marcu.

Jest jeden plus tej sytuacji – sama o nich nie zapomnę.

Napiszcie, które z nich są również w waszych planach.

 

Premiera 23.01.2019

„Szklany klosz” Sylvii Plath to powieść, która zyskała rangę kultowej. Teraz wydawnictwo Marginesy postanowiło ją przypomnieć. I dobrze.

Autorka odwołała się do osobistych doświadczeń, gdy jako młoda dziewczyna trafiła na staż do kobiecego miesięcznika w Nowym Jorku. Świat pozorów i blichtru wciąga ją, ale ona coraz bardziej pogrąża się w depresji. Legendy powieści dopełnia fakt, że miesiąc po publikacji „Szklanego klosza”, Sylvia Plath popełniła samobójstwo. 

Nigdy tej książki nie przeczytałam i myślę, że jej wznowienie to świetny powód, żeby to wreszcie nadrobić.

 

Tayari Jones „Nasze małżeństwo” (Wydawnictwo Otwarte, 2019)

Premiera: 28.01.2019

Tayari Jones „Nasze małżeństwo” (Wydawnictwo Otwarte, 2019)

Droga Celestial i Roya do ślubu była dość wyboista. Obydwoje z silnymi charakterami, ambitni, miotali się, zanim ostatecznie przyjęli role męża i żony. Po osiemnastu miesiącach małżeństwa zdarza się coś, co już na zawsze odmieni nie tylko ich związek, ale też życie. Tayari Jones boleśnie i bez uprzedzenia uderza w instytucję małżeństwa i zadaje pytanie: czy w związku ważniejsze jest MY czy JA? Nasze małżeństwo to wnikliwe i wstrząsające wejście w intymne życie dwojga ludzi w chwili dramatycznej próby.

 

Anna Cieplak „Lekki bagaż” (Wydawnictwo Znak Literanova, 2019)

Premiera: 28.01.2019

Anna Cieplak „Lekki bagaż” (Znak Literanova, 2019)

Tyle pytań w zapowiedzi książki, że aż chcę tę książkę przeczytać natychmiast.

Na jak długo wystarczy ci idealizmu?

Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo?

Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać granty zamiast wierszy (Wera).

Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy).

Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy (Baśka).

Przyjaciele, którzy mają odwagę robić rzeczy ważne i na przekór.

Tylko kim okażą się w momencie próby, gdy rzeczywistość postanowi sprawdzić ich idealizm?

I czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?

 

Edward St. Aubyn „Dunbar” (Wydawnictwo WAB, 2019)

Premiera: styczeń, 2019

Edward St. Aubyn „Dunbar” (Wydawnictwo W.A.B, 2019)

Potentat medialny Henry Dunbar, chciwy i bezwzględny osiemdziesięciolatek, pada ofiarą swoich dwóch równie wyrachowanych córek, które podstępem umieszczają ojca w sanatorium, chcąc przejąć rodzinny interes. Dunbar planuje jednak ucieczkę. Aby uratować swoje imperium, musi szukać pomocy u najmłodszej córki, którą wcześniej wydziedziczył. Nowa powieść autora znakomitego cyklu „Patrick Melrose”, bezwzględnego portretu współczesnych klas wyższych, nawiązuje do Króla Leara Williama Shakespeare’a. St Aubyn wykorzystał fabułę słynnego dramatu elżbietańskiego, żeby opowiedzieć o szaleństwie współczesnego świata. Stworzył szereg pełnokrwistych, fascynujących postaci, na czele z głęboko tragicznym bohaterem tytułowym, i w typowy dla siebie, prześmiewczy sposób obnaża z chirurgiczną precyzją ich egoizm i zdeprawowanie.

 

 

Andrzej Chwaliba, Wojciech Harpula „Zwrotnice dziejów” (Wydawnictwo Literackie, 2018)

Premiera: 30.01.2019

Andrzej Chwaliba, Wojciech Harpula „Zwotnice dziejów” (Wydawnictwo Literackie, 2019)

Myślę, że to nie tylko może być super ciekawa książka, ale też wspaniała ściąga z historii.

Nasze „tu i teraz” jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie „dziś”, gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.

Jakie byłoby nasze państwo bez rozbicia dzielnicowego i sprowadzenia Krzyżaków?

Czy dynastia Jagiellonów okazała się dla Polski źródłem wielkości czy nieszczęść?

A może pod władzą Habsburgów nasz kraj stałby się częścią paneuropejskiej potęgi?

Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów?

Wybitny i ceniony historyk, prof. Andrzej Chwalba, z epickim rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. Opierając się na swojej rozległej wiedzy, prowadzi czytelnika przez świat, który – z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności – nigdy nie stał się polityczną rzeczywistością, choć był realnym jej wariantem. W tej intelektualnej podróży towarzyszy mu dziennikarz Wojciech Harpula, który w wielu momentach inspiruje, ale i prowokuje do coraz odważniejszych odpowiedzi na pytanie „co by było, gdyby?”.

 

 

 

Jesmyn Ward „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” (Wydawnictwo Poznańskie, 2019)

Premiera: 13.02.2019

Jesmyn Ward „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” (Wydawnictwo Poznańskie, 2019)

Jesmyn Ward, stypendystka MacArthur „Genius” Grant i dwukrotna laureatka National Book Award, nareszcie po polsku we współczesnej powieści o rodzinie, budowaniu tożsamości i granicach opowiadania.

Trzynastoletni Jojo na swój sposób próbuje zrozumieć, co znaczy być dobrym człowiekiem. Stopniowo poznaje świat, czerpiąc zarówno z bliskich mu wzorców, rodzinnych opowieści oraz legend.

Splot wydarzeń zabierze go w podróż do więzienia stanowego Parchman w mrocznym sercu Missisipi, gdzie natrafi na pewnego udręczonego chłopca, który nosi w sobie całe zło amerykańskiego Południa. On również nauczy Jojo czegoś na temat człowieczeństwa, a także dziedzictwa, przemocy i miłości.

 

 

Michelle Obama „Becoming. Moja historia” (Wydawnictwo Agora, 2019)

Premiera: 13.02.2019

Michelle Obama „Becoming. Moja historia” (Wydawnictwo Agora, 2019)

Pisanie Becoming było głęboko osobistym doświadczeniem –mówi Michelle Obama. Dało mi przestrzeń, by po raz pierwszy szczerze się zastanowić nad nieoczekiwaną ścieżką mojego życia. Mówię w tej książce o moich korzeniach i o tym jak mała dziewczynka z południowego Chicago odnalazła swój głos i siłę, by walczyć o prawa innych. Mam nadzieję, że moja droga zainspiruje czytelników do odszukania w sobie odwagi i stania się takimi, jakimi chcą być. Nie mogę się doczekać, by podzielić się moją historią.

Michelle Obama stała się jedną z ikonicznych kobiet naszych czasów. Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku – pomogła uczynić Biały Dom bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką kobiet, zarówno tych w USA, jak i na całym świecie, gruntownie zmieniając przyzwyczajenia rodzin w zakresie zdrowszego i bardziej aktywnego życia. Towarzyszyła mężowi, gdy prowadził Amerykę poprzez niektóre z najtrudniejszych chwil w historii kraju. A przy tym pokazała nam, jak się poruszać na parkiecie i wychowała dwie trzeźwo myślące córki, chociaż media, które nie wybaczają, cały czas patrzyły jej na ręce.

 

Olga Wiechnik „Posełki” (Wydawnictwo Poznańskie, 2019)

PREMIERA: 2019.03.13

Olga Wiechnik „Posełki” (Wydawnictwo Poznańskie, 2019)

Tej książki przegapić nie mogę..

100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet.

Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?

 

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Parapet Literacki
2 lat temu

Z tej listy najbardziej zaciekawiła mnie „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” – bo amerykańskie Południe!
Ja będę czytać zaległości z 2018 😀

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x