Biografia,  Powieść,  Półka z książkami,  Reportaż,  Zdrowa półka

Książki w czasach zarazy

Wzrost czytelnictwa może być jednym z pozytywnych efektów wirusa COVID-19. Zainteresowanie wirusami i epidemiami spowodowało, że na listę bestsellerów wracają dawno zapomniane książki, a najbliższy przymusowy czas spędzony w domu, może po raz pierwszy zmieni niechlubną statystykę czytelnictwa w naszym kraju.

Oto po kilkudziesięciu latach na listę bestsellerów w Europie wraca„Dżuma”Alberta Camusa. Opowieść o fikcyjnej epidemii w Algierii z 1940 roku dziś przestaje być tylko omawianą na „polskim” abstrakcją. Zainteresowaniem cieszą się także inne klasyki jak np. „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garci Marqueza, czy „Śmierć w Wenecji” Tomasza Manna.

Od wczoraj zastanawiam się jaki zestaw lektur sobie na ten czas przygotować. Nie może być za bardzo przygnębiający, bo i tak czasy niewesołe, ale też nie może być zbyt banalny, bo za szybko mnie znudzi. Będzie więc trochę nowości, trochę zaległości, ale tez mam ogromna ochotę na klasykę więc może jeszcze coś w międzyczasie wymyśle.

Poniżej kilka propozycji książek na ten czas. Częstujcie się i koniecznie zostańcie w domu!

  • Wszystkie książki są dostępne w formie elektronicznej
  • Wiele wydawnictw proponuje bardzo duże rabaty na książki i darmowe dostawy
  • Niektóre biblioteki wprowadzają na najbliższy czas możliwości zamawiania książek do domu.

***

NOWOŚCI czyli książki, które właśnie się pojawiły i przynamniej dla mnie zapowiadają się całkiem interesująco.

PSZCZELARZ Z ALEPPO, CHRISTY LEFTERI, WYDAWNICTWO LITERACKIE, 2020

Christy Lefteri, córka cypryjskich imigrantów, którzy w trakcie tureckiej inwazji uciekli do Wielkiej Brytanii, pracowała jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w Atenach. Jej najnowsza powieść została zainspirowana wstrząsającymi opowieściami, które usłyszała tam od uciekinierów z Syrii. „Pszczelarz z Aleppo” to historia syryjskiego małżeństwa, którym podobnie jak wiele innym rodzinom w Syrii, wojna dewastuje życie.

WALENTYNOWICZ, ANNA SZUKA RAJU, DOROTA KARAŚ, MAREK STERLINGOW, WYDAWNICTWO ZNAK 2020

Dwójka dziennikarzy bierze na warsztat biografię jednej z największych i jednocześnie najbardziej zapomnianych legend Solidarności. Próbują połączyć wątki prywatnego życia Walentynowicz, które skrywa wiele tajemnic. Autorzy dotarli do nieznanych i niepublikowanych wcześniej materiałów – skłonili do zwierzeń rodzinę, rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami, a także przewertowali stosy teczek w IPN-ie.

NEUROLOŻKA, PIĘKNY UMYSŁ KTÓRY SIĘ ZGUBIŁ, BARBARA LIPSKA, WYDAWNICTWO AGORA 2020

Historia polskiej neurolożki, specjalistki od chorób psychicznych, która dowiaduje się, że ma raka mózgu. Choroba rozwija się bardzo szybko, a objawy przypominają schizofrenię i demencję. Lekarka nagle traci kontakt z rzeczywistością, ale okazuje się że jej pamięć rejestruje wszystko, co dzieje się w jej mózgu w okresie choroby. Poruszająca historia o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i jak rodzi teorie spiskowe, ale też o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie jest w stanie dotknąć ani zniszczyć.

***

ZALEGŁOŚCI czyli książki, o które potykam się od miesięcy i jeśli w końcu nie zrobię z nimi porządku spadną mi któregoś ranka na łeb. Spróbuję więc coś z tego przeczytać

GOMBROWICZ. JA GENIUSZ, KLEMENTYNA SUCHANOW, WYDAWNICTWO CZARNE 2017

Pierwsza pełna biografia Gombrowicza autorstwa Klementyny Suchanow, która przez lata zbierała materiały, prowadziła rozmowy i podróżowała śladami pisarza. Rezultatem jest monumentalne dzieło, przez wiele osób uznane za jedną z najlepszych biografii. Przede mną jakieś 1000 stron podróży przez XX wiek z jednym z najdziwniejszych pisarzy jakich kiedykolwiek mieliśmy.

KWIATY W PUDEŁKU. JAPONIA OCZAMI KOBIET, KAROLINA BEDNARZ, WYDAWNICTWO CZARNE 2019

Karolina Bednarz reporterka specjalizująca się w literaturze azjatyckiej, a także założycielka wydawnictwa Tajfuny, przez wiele lat mieszkając w Japonii poznała ten kraj z różnych perspektyw. Jedną z nich jest trudna sytuacja kobiet w tym kraju. Z jednej strony to najlepiej wykształcone kobiety na świecie (według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), z drugiej w przeważającej większości zatrudniane tylko w niepełnym wymiarze i za możliwie jak najniższe stawki. Z reguły kariera jest dla nich zamknięta, a kilka uniwersytetów medycznych przez lata fałszowało nawet wyniki swoich egzaminów wstępnych, żeby tylko jak najmniej kobiet zostawało lekarzami. Dlaczego? Bo od Japonek nadal wymaga się, aby zostały w domu i opiekowały się dziećmi, rodzicami, mężem. Niektóre jednak wybierają inny scenariusz życia i mimo ostracyzmu społecznego i trudności życia w pojedynkę starają się spełnić swoje marzenia.

WYMIARY ŻYCIA, JULIAN BARNES, WYDAWNICTWO ŚWIAT KSIĄŻKI 2019

To podobno najpiękniejsza książka Barnesa. Mistrz refleksji i nieśpiesznej narracji tym razem bierze na warsztat temat straty, bólu i miłości. W trzech pozornie niezwiązanych ze sobą esejach opowiada najpierw o aeronautach, o historii miłosnej pewnego Anglika, wreszcie przybliża sylwetkę wybitnego fotografa. W ostatnim pisze o miłości do swojej zmarłej żony Pat, której zadedykował tą książkę.

Barnesa odkryłam jakiś czas temu i od jakiegoś czasu kolekcjonuje jego książki. Więcej o jego książkach pisałam tu

***

Zestaw alternatywny to książki, które nasuwają się na myśl jako pierwsze, czyli wszystkie z jakąś epidemią w tle, które mogą mieć zarówno działanie edukacyjne jako terapeutyczne, bo na koniec dnia z każdą epidemią udało nam się jakoś wygrać do tej pory.

ZARAZA, JERZY AMBROZIEWICZ, DOWODY NA ISTNIENIE, 2016

Reportaż o epidemii ospy, która wybuchła we Wrocławiu w latach 60tych, kiedy nawet większość lekarzy nie pamiętała jak wyglądają objawy tej choroby. Przez dwa miesiące nikt nie mógł wjechać do miasta ani go opuścić, część mieszkańców zamykana była w prowizorycznych izolatkach. Cała sprawa była tuszowana i cenzurowana przez ówczesne władze.

GRYPA, STO LAT WALKI, JEREMY BROWN, WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO, 2019

Sto lat temu świat znalazł się w podobnym momencie jak dzisiaj. Wirus, nazwany potem „grypą hiszpanką” okazał się jednym z najbardziej zabójczych w historii, zabijając więcej ludzi niż zginęło w obu światowych wojnach. Książka opisuje historię wirusa grypy od wielkiej pandemii w 1918 roku po najnowsze ataki wirusa grypy. Opatrzona solidnymi podstawami naukowymi książka pokazuje wielkie osiągnięcia współczesnej medycyny, jak również zagrożenia, przed jakimi stajemy w każdym sezonie grypowym.

WIRUS PANIKI, SETH MNOOKIN, WYDAWNICTWO CZARNE 2019

Pogłoski i mity, które narosły wokół szczepień ochronnych, krążą w przestrzeni publicznej od dekad. Anegdoty i przypuszczenia nie prowadzą jednak do poznania prawdy i nie mają szans w starciu z rzetelnymi badaniami. Amerykański dziennikarz rozkłada na czynniki pierwsze antyszczepionkowe fobie i ich źródła. Prowadzi przez historię medycyny, objaśniając kolejne etapy rozwoju nauki, jak również równoległego tworzenia się grup opierających swoją działalność na lęku i podejrzeniach.

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.