Polecamy

Marta vs Pat czyli nasze podsumowanie 2017 roku

To nie był najłatwiejszy czas na czytanie i pisanie bloga. Patrycja z nowym dzieckiem potrzebowała więcej wsparcia od Marty w tematach pracowych, a Martę chyba od tego jakość częściej dopadała migrena. Początkowo nic nam nie sprzyjało, ale w końcu wzięłyśmy się w garść i jakoś zorganizowałyśmy, żeby mimo wszystko czytać i coś tutaj wrzucać. Jaki był ten ubiegły rok dla nas? Zrobiłyśmy małe zestawienie;-)

Ten rok był całkiem niezły. Czytamy coraz więcej fajnych książek, udaje nam się nawet niektóre z nich czytać symultanicznie i o nich rozmawiać. Mam wrażenie, że coraz lepiej dobieramy lektury i już nie rzucamy się jak szczerbaty na suchary na każda „nowość”. Zauważyłyśmy także chorobę „odksiążkową”, która polega na gromadzeniu nieprzeczytanych książek i układaniu je w stosy w różnych miejscach w domu. Z roku na rok tych stosów przybywa, ku rozpaczy innych domowników.

Łącznie przeczytałyśmy 83 książki (Pat 40, Marta 43 – gonimy Mikołaja Marszyckiego, ale jak narazie chłopak może spać spokojnie ;-))), i opisałyśmy to w 80 postach. Najchętniej czytaliście: Mleko i miód, wiersze zamiast kwiatów, Książki, które chciałabym znaleźć pod choinką, Moje odkrycie mijającego roku i wszelkie zestawienia „Co czytamy?”.

A nasze autorskie, subiektywne podsumowanie roku wygląda tak (Marta/Patrycja),:

Książka roku:  Opowieść podręcznej, Margaret Atwood (Wydawnictwo Wielka Litera) /Długi marsz w połowie meczu, Ben Fountain (Wydawnictwo Czarne)

Odkrycie roku:  Jakub Małecki /Margaret Atwood

Największe zaskoczenie:  Jankeski fajter, Aura Xilonen (Wydawnictwo Znak)/ Wróbelek z kości, Zana Fraillion (Wydawnictwo Poradnia K)

Największe rozczarowanie: Mario Vargas Llosa „Dzielnica występku” (Wydawnictwo Znak) /Pilch w sensie ścisłym, Katarzyna Kubisiowa (Wydawnictwo Znak)

Książka, której najbardziej żałujemy że nie przeczytałyśmy: Sendlerowa. W ukryciu, Anna Krystyna Bikont (Wydawnictwo Czarne)/Gombrowicz. Ja geniusz, Klementyna Suchanow (Wydawnictwo Czarne)

Najlepszy reportaż (Pat): Ludzie z placu słońca, Aleksandra Lipczak (Wydawnictwo Dowody na istnienie)

Najlepszy kryminał (Marta):  Ian Rankin „Nawet zdziczałe psy” Wydawnictwo Albatros

Najlepsza powieść: Duchy Jeremiego, Robert Rient (Wydawnictwo Wielka Litera) /Król, Szczepan Twardoch (Wydawnictwo Literackie)

Najlepsza biografia: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, Anna Kamińska (Wydawnictwo Literackie)

Pamiętajcie, że to zestawienie dotyczy jedynie książek, które udało nam się przeczytać w tym roku ;-))

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *