Półka z książkami,  Reportaż

Miasta w roli glównej

Przyszłość niezaprzeczalnie należy do miast. To właśnie miasta są dziś naturalną przestrzenią człowieka (żyje w nich 70 proc. ludzkości). To tutaj mieszkamy, to tutaj pracujemy, uczestniczymy w życiu towarzyskim i publicznym. A same miasta stają się tematem kolejnych książek. Niedawno do tego nurtu dołączyła Paulina Wilk z książką “Pojutrze. O miastach przyszłości”. 

Dziewięć miast: Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul i Kopenhaga to bohaterowie książki Pauliny Wilk “Pojutrze. O miastach przyszłości”. Wszystkie budowane z rozmachem, każde zupełnie inne, na swój sposób wyjątkowe i szczególne. Każdemu poświęcony jest jeden rozdział. Łączy je (poza Kopenhagą) to, że dopiero niedawno zaczęły mieć znaczenie “na rynku największych miast” i niemal wszystkie wywodząc się z regionów biedniejszych dziś wyrosły na bogate enklawy.

Odwiedzająca je jednak autorka książki nie jest jednak turystką zachwycającą się zabytkami, ani też entuzjastką zachwycającą się najnowocześniejszym rozwiązaniom łączącym technologie, futurystyczne rozwiązania architektoniczne czy organizacja miejskiego ruchu. W większości jest rozczarowana, okazuje się bowiem, że te miasta straciły z pola widzenia swoich mieszkańców. Przeludnione, zautomatyzowane i często sztucznie zorganizowane pochłaniają czas i nie pomagają budować relacji społecznych.

Pocieszeniem może być Kopenhaga, miasto która daje nadzieję, że jeśli w tą stronę podąży świat nasza przyszłość podąży we właściwym kierunku.

Dziennik podróży. Książka to jest swoistym dziennikiem podróży, autorki, Europejki, która próbuje zrozumieć motywy i sens budowy wielkich miast-atrap, jak wybudowany na pustyni Dubaj czy futurystyczny Masdar, czy rozrastających się aglomeracji jak Bombaj czy Seul. Odwiedzane miasta fascynują, ale też przerażają swoją bezsensownością, kosztem jakim zostały zbudowane i tym jak bezsensownie żyją w nich ludzie.

Wizjonerzy. Dlatego też opowieściom o miastach towarzyszą opowieści o wizjonerach i miastach przyszłości wyobrażonych oczami utopistów, futurologów, inżynierów, czy też marzycieli jak Walt Disney, którego wizji nigdy nikt nie odważył się zrealizować w rzeczywistości.

Książka Pauliny Wilk to książka ciekawa, ale też dość wymagająca. Podróż z autorką przez te 9 miast wymaga skupienia i myślenia. Nie jest to z pewnością czytanka do poduszki. Każdy rozdział to pomieszanie reportażu, traktatu filozoficznego. Opisy metropolii i historie jej mieszkańców, przepełnione metaforycznym językiem, mieszają się z rozważaniami na temat przyszłości miast i przyszłości cywilizacji w ogóle.

 

Paulina Wilk, Pojutrze

Wydawnictwo Literackie, 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli interesują Was miasta to zebrałam także kilka innych pozycji, które mogą Was zainteresować tutaj.

 

0 0 votes
Oceń książkę:

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x