Kryminał,  Półka z książkami

Seryjne zbrodnie i skandynawskie kryminały

Zimne norweskie miasto portowe, cierpiący na depresję dziennikarz, policjantka z nerwicą natręctw i oczytany seryjny morderca, który inspiruje się skandynawskimi kryminałami. 

„Maestro” to debiut norweskiego blogera i nauczyciela Geira Tangena, który zawsze marzył o napisaniu własnej książki. Wydana własnym nakładem książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród czytelników. I słusznie, bo książka dobrze napisana, akcja wciąga, a pomysł na wykorzystanie motywów znanych z innych kryminałów daje bardzo fajny efekt.

Akcja rozgrywa się w małym portowym mieście na południu Norwegii, gdzie pewnego dnia piszący do lokalnej gazety dziennikarz – Viljar Gudmundsson, otrzymuje list od mordercy zapowiadający pierwszą egzekucje. List jest katalizatorem akcji, która od tego momentu będzie napędzana kolejnymi morderstwami wykonanymi według pewnego zagadkowego klucza, z którym mają coś wspólnego autorzy klasyki kryminałów m.in. Nesbo, Lindell czy Mankell.

Oczywiście zawsze znajdą się jakieś ALE. Jak dla mnie niestety zbyt szybko przewidywalna końcówka, pomimo że autor dość mocno miesza i myli tropy wprowadzając retrospekcje i wielu wyrazistych bohaterów drugoplanowych. Również nie przypadł mi do gustu pomysł z naprzemienną narracją w pierwszej osobie, która jest strumieniem świadomości mordercy.

Pomimo tego, „Maestro” to fajna pozycja do poczytania, szczególnie dla miłośników skandynawskich kryminałów, którzy chcą trochę się zabawić tą konwencją. Pozycja idealna na weekend, albo do podróży pociągiem. Bez specjalnych oczekiwań na mega przeżycie, ale też bez rozczarowań.

 

 

Geir Tangen „Maestro”
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017)

Maestro, Geir Tangen

Wydawnictwo Dolnośląskie.

Seria Ślady Zbrodni

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.