Polecamy

Nowości 2017, które chcemy przeczytać

Zapowiada się na to, że stos książek do przeczytania bedzie się powiększał. Poza licznymi książkowymi zaległościami, które trzeba bedzie nadrobić z ubiegłego roku, pojawią się niebawem kolejne nowości koło których nie sposób przejść obojętnie.

Patrycja czeka przede wszystkim na nowego Pilcha, zapowiadające się ciekawie biografie Gombrowicza i Billie Holiday, a także poetyckie opowiadania Rupi Kaur.

 

Portret młodej wenecjanki, Jerzy Pilch (Wydawnictwo Literackie)

Po tym jak pokochałam Jerzego Pilcha (o tym tutaj) nie mogę nie czekać na kolejną powieść. Ciekawe czy tym razem zaskoczy, czy wróci do stylu poprzednich powieści. „Portret…” to przewrotna historia opowiadająca o niedoszłym historyku sztuki, przez całe życie poszukującym obsesyjnie miłości, który poznaje młodziutką i olśniewającą kobietę – żywą kopię młodej modelki z obrazu Albrechta Dürera.

 

 

 

 

 

 

 

Argentyńskie przygody Gombrowicza, Klementyna Suchanow (Wydawnictwo Literackie)

Z Gomrowiczem mam problem. Jakoś nie mogę do niego dojrzeć. Zrazilam się po „Transatlantyku” i jeszcze mi nie przeszlo. Może najniższa biografia pisarza, która niebawem się ukaże to bedzie jakiś punkt zwrotny w tym dojrzewaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mleko i miód, Rupi Kaur (Wydawnictwo Otwarte)

Ciekawie brzmi zapowiedź książki „Mleko i miód” – która poetycka forma i opowieści o miłości i kobiecości, ale też przemocy i stracie. Każdy z rozdziałów dotyka innych doświadczeń, łagodzi inny ból. Kobiecość ukazana we wszystkich jej odcieniach. Międzynarodowy bestseller.
Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Kilkadziesiąt tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lady Day śpiewa bluesa, Billie Holiday, William Dufty  (Wydawnictwo Czarne)

Wydana 50 lat temu biografia Billie Holiday wzbudziła sensację. Teraz wydana przez Wydawnictwo Czarne w serii Amerykańskiej. O życiu w czarnym getcie, pracy prostytutki, alkoholu, narkotykach, rasizmie i o najlepszych muzykach, z którymi grała wielka dama jazzu.

 

 

 

 

 

 

 

Wszystko z miłości, Megan Gressor, Kerry Cook (Wydawnictwo Poradnia K)

Nie przepadam za romansami, ale ta pozycja zapowiada się całkiem fajnie. Blisko czterdzieści namiętnych romansów i galeria takich osobowości jak : Bonnie i Clyde, Henryk VIII i Anna Boleyn, Książę Rainier i Grace Kelly, Brigitte Bardot i Roger Vadim, Roman Polański i Sharon Tate, Frida Kahlo i Diego Rivera oraz Marilyn Monroe i Joe DiMaggio. Zapowiada się nie tylko romantycznie, ale też nieco plotkarsko, a jako, że ja od czasu do czasu lubię zaglądnąć komuś do łóżka, wydaje się, że to będzie dobra książka na walentynkowy weekend.

 

 

T2 Transpoting, Irvine Welsh (Wydawnictwo Burda)

Po 20 latach wraca ekipa nieudaczników i ćpunów z Edynburga. Do kin wchodzi T2 Trainspotting kontynuacja kultowego filmu mojej młodości, a w połowie lutego ukaże się książka Irvine Welsha T2 Trainspotting. Jak zapowiada wydawca to książka bezpardonowa, obsceniczna i wulgarna, a przy tym pełna humoru opowieść o życiu, ludziach i przyjaźni.

Zapowiada się sentymentalna podróż i spotkanie ze starymi znajomymi po latach, którego nie mogę sobie odmówić.

 

 

 


Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo (Wydawnictwo Świat Książki)

Na ekrany kin wejdzie film wiec to dobry moment na wznowienie wydania tej książki. To historia o Antoninie i Janie Żabińskich, właścicielach warszawskiego Zoo, którzy udzielając schronienia w domu, piwnicach oraz pustych klatkach, w których wcześniej mieszkały zwierzęta ratują ludzi przed śmiercią.

Obie juz ta książkę czytałyśmy ale tylko Marta ją ma, wiec ja na pewno na to nowe wydanie wysupłam trochę monet;)

 

 

 

 

Marta czeka na: 

Araf, Elif Shafak  (Wydawnictwo Znak)

Czytam właśnie „Ucznia architekta” i bardzo podoba mi się rozmach z jakim piszę turecka autorka i klimat, jaki udało jej się stworzyć. Stambuł w XVI, Sułtan i jego dwór, biedny Hindus i  biały słoń, którym się opiekuje, mnóstwo intryg i ludzi, którzy próbują zmienić swoje przeznaczenie. Trochę bajkowa sceneria, ale bardzo dobrze napisana.

Właśnie wychodzi nowa książka  Elif Shafak „Araf” i jestem jej bardzo ciekawa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu, Dan Baum (Wydawnictwo Czarne)

Po świetnych książkach z tej serii amerykańskiej wydawnictwa Czarnego: genialnej książce Magdaleny Rittenhouse „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” i równie dobrej „Respect. Życie Arethy Franklin” Davida Ritza, przyszedł czas na kolejna pozycję. Nie mogę się icg doczekać, chociaż „Detroit” jeszcze nieprzeczytane, a „Śladami Steinbacka. W poszukiwaniu Ameryki” czeka na opisanie.

Betsy i Katrina – dwa huragany, które niszczyły Nowy Orlean – niezwykłe i piękne miasto. Uderzenia żywiołu niczym klamra spinają opowieści dziewięciu niezwykłych bohaterów: milionera, króla i królowej karnawału, emerytowanego fachowca od napraw torowisk, transseksualnego właściciela baru, grającego jazz koronera, poszukującej miłości samotnej matki, białego gliniarza z Lakeview i czarnego kryminalisty z Goose.

 

 

 

 

 

O dobrym jedzeniu , Agata Michalak (Wydawnictwo Czarne)

Czy warto kupować owoce i warzywa w supermarketach? Czy kupować polskie czy ze słonecznej Hiszpanii? Czy w ogóle coś z tego hiszpańskiego słońca do nas dojedzie? Agata Michalak, która jest redaktor naczelną Kukbuka, znalazła w Polsce absolutnych pasjonatów, którzy do jedzenie podchodzą w szczególny sposób. Moda na zdrowe jedzenie szaleje, ale jak znaleźć produkty, które nam naprawdę służą i żywność, która jest tworzona z poszanowaniem dla przyrody? O tym właśnie będzie książka „O dobrym jedzeniu”.

 

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.