Polecamy

Nowości, które chcę przeczytać na początku 2018

Nowy rok, nowe książki, stara ja – czyli wszystko jest na swoim miejscu.

Chcieć znaczy móc? Mój bilans przeczytanych książek w minionym roku nie wypadł tak dobrze, jakbym tego chciała. Dowodem na to okazał się pokaźny stosik nieprzeczytanych książek, który dumnie rozlewa się po moim pokoju. Dobrych (przypuszczalnie) książek niestety. Grudzień był intensywnym czasem pod każdym niemal względem i czytelnicza końcówka roku nie poszła dokładnie tak, jak ją zaplanowałam. Życie. Każdy z Was też na pewno zakłada sobie co i kiedy przeczyta, odkłada na specjalny stosik, który łypie groźnie co wieczór, a potem…jest jak jest. Nie bądźmy dla siebie tak surowi. Dajmy sobie jednak szansę na czytanie w swoim tempie i według swoich potrzeb. Ale też nie odpuszczajmy. Właśnie w tym noworocznym postanowieniu chcę Wam pokazać kilka książek, które zwróciły moją uwagę i mam zamiar do nich zajrzeć w najbliższej przyszłości, to znaczy przed końcem 2018. Żarcik 😉 Jesteście dla mnie wspaniałą motywacją do czytania każdego dnia.

 

Eka Kurniawan „Człowiek tygrys” (Wydawnictwo Literackie, 2018)

Eka Kurniawan „Człowiek tygrys” 

Data premiery: 17 stycznia 2018, Wydawnictwo Literackie

Za książkę „Człowiek tygrys” Eka Kurniawan dostał nominację do Nagrody Bookera. W „Człowieku tygrysie” wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na wybrzeżu indonezyjskim. Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać. Margio nosi w sobie bowiem pewną tajemnicę…Magiczna i brutalna zarazem – tak przynajmniej zapowiada wydawca.

W 2016 roku ukazała się książką Kurniawana „Piękno to bolesna rana”. Miejmy nadzieję, że ją też od razu przeczytam. Coś mi mówi, że pominięcie jej może być stratą.

 

Henryk Grynberg „Dziedzictwo” (Wydawnictwo Czarne, 2018)

Henryk Grynberg „Dziedzictwo”

Data premiery: 10 stycznia 2018, Wydawnictwo Czarne

To już kolejne wydanie tej książki. Tym razem z naprawdę piękną okładką.

Henryk Grynberg wraca po latach w swoje rodzinne strony, żeby dowiedzieć się, kto zamordował jego ojca i co się stało z jego półtorarocznym bratem. To śledztwo doprowadza do odkrycia wstrząsającej prawdy i ekshumacji zwłok. „Dziedzictwo” to relacja rozmów z mieszkańcami wsi i miasteczek, w których Grynberg ukrywał się w czasie wojny.

 

 

Anna Ciarkowska „Chłopcy, których kocham” (Wydawnictwo Otwarte, 2018)

Anna Ciarkowska „Chłopcy, których kocham”

Premiera: 29 stycznia 2018, Wydawnictwo Otwarte

Krótkie notatki z codzienności, raporty z załamań i zapiski z uniesień.

Mikrohistorie z życia i z mężczyzn.

Czuję się zachęcona. A to próbka tego, co można będzie przeczytać:

 

Przepraszam, czy mogę się u ciebie schować?

Czy możemy zbudować z koca kryjówkę

na jedną noc i dwoje ludzi?

I zostawmy nas na chwilę samych.

Więcej informacji: www.facebook.com/chlopcyktorychkocham

 

 

 

Kaja Nordegen „Mózg rządzi” (Wydawnictwo Marginesy, 2018)

Kaja Nordengen „Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd”

Premiera: 17 stycznia 2018, Wydawnictwo Marginesy

Czy mózg można wytrenować? Czy potrafimy uaktywnić jego części, których zazwyczaj nie używamy? Jak właściwie działa ta ważna część naszego ciała? Książka „Mózg rządzi” odkryje przed Wami wszystkie tajemnice dotyczące tego najbardziej niezwykłego narządu. Bestseller Norwegii, który poleca Jo Nesbo.

 

 

Wojciech Chmielarz „Cienie” (Wydawnictwo Marginesy, 2018)

Wojciech Chmielarz „Cienie” 

Premiera: 17 stycznia 2018, Wydawnictwo Marginesy 

Lubię kryminały Chmielarza i cieszę się na kolejny tytuł. Tą książką Wojciech Chmielarz kończy pierwszą serię z popularnym komisarzem Jakubem Mortką, który zjawia się, aby rozwikłać sprawę tajemniczego zabójstwa. Przyjdzie mu zmierzyć się z konsekwencjami wydarzeń z przeszłości, od której trudno się uwolnić. Jak mówi autor, „po Cieniach już nic nie będzie takie samo”.

 

 

 

Bernard Minier „Noc” (Wydawnictwo Rebis, 2018)

Bernard Minier „Noc”

Data premiery: 16 stycznia 2018, Wydawnictwo Rebis

Czytałam kiedyś nagradzany „Bielszy odcień śmierci” i bardzo mi się podobał. Niezła akcja, zimowa aura i świetny główny bohater. „Noc” to ostatnia książka francuskiego autora i chcę do niej zajrzeć. Mam nadzieję, że po zimowym debiucie, będzie tylko lepiej.

Kirsten Nigaard, inspektor norweskiej policji, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa kobiety zatrudnionej na platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Na zbiórce personelu brakuje jednego mężczyzny. W jego kabinie Kirsten trafia na plik zdjęć. Kilka dni później odwiedza Martina Servaza w jego biurze w Tuluzie. Nieobecny pracownik nazywa się Julian Hirtmann, tak samo jak nieuchwytny psychopatyczny morderca, którego komendant ściga od kilku lat. Ku swemu zaskoczeniu na zdjęciach Servaz rozpoznaje siebie.

 

Są też dwie premiery lutowe, którymi chce się z Wami już dziś podzielić.

Dan Baum „Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę” (Wydawnictwo Czarne, 2018)

Dan Baum „Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę”

Premiera: 28 lutego 2018, Wydawnictwo Czarne

W  Ameryce wolności druga poprawka do konstytucji gwarantująca prawo do noszenia broni nieustannie podsyca żar dyskusji. Czy to możliwe, że prawda leży pomiędzy stanowiskami zagorzałych zwolenników i zdeklarowanych przeciwników?

Aby znaleźć odpowiedź, autor rusza w podróż po stanach, w których dostęp do broni stanowi podstawę wolności obywatelskiej. Rozmawia ze sportowcami, filmowcami, kobietami i mężczyznami, których pasją jest strzelectwo, kolekcjonerami i działaczami społecznymi, którzy walczą o odczarowanie złej sławy „kultury strzelania”.

Wolność i spluwa znakomicie opowiada o fenomenie „uzbrojonej Ameryki”. Jak mówi jeden z bohaterów książki: „ludzie kochają broń i jej nienawidzą. Zazwyczaj jednocześnie”.

 

 

 

Hisham Matar „Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy” (Wydawnictwo Czarne, 2018)

Nisham Matar „Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi”

Premiera: 15 lutego 2018, Wydawnictwo Czarne

Bardzo lubię całą tę serię Wydanictwa Czarnego i cieszę się, że pojawiają się nowe pozycje. Tym razem Libia i książka, która może być petardą.

Wkrótce po obaleniu reżimu Kaddafiego Hisham Matar wraca do Libii, kraju swojego dzieciństwa, który opuścił trzydzieści lat wcześniej. Nie jest to jednak podróż sentymentalna. Powrót to nie tylko głęboka refleksja nad historią, polityką i sztuką, ale też błyskotliwy portret narodu i ludzi żyjących w czasach przełomu. Ponad wszystko jest to jednak poruszająca historia o doświadczeniu miłości i straty.

Książka została laureatką Nagrody Pulitzera, finalistką Amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich oraz Nagrody im. Jean Stein przyznawanej przez PEN American Center, a także była nominowana do prestiżowej Nagrody im. George’a Orwella.

 

A od czego Wy zaczynacie 2018?

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.