Powieść,  Półka z książkami

Od dawna nie wiedzą, co czynią

Już dawno nikt tak trafnie nie opisał świata, w którym żyjemy, nie wypunktował jego słabości, nie pokazał, jak śmieszni bywamy w naszym pojmowaniu rzeczywistości i jak bardzo nie widzimy drugiego człowieka.

„Nie wiedzą, co czynią” Jussi Valtonena to książka, w której obrywa się wszystkim. To mocna i konkretna diagnoza nas samych, nieuleczalnie zapatrzonych w siebie, przyjmujących jeden punkt widzenia, zarówno w sferze jednostki i jej potrzeb jak i sferze społecznej.

Osią całej powieści są losy naukowca Joego Chayefskiego, który próbuje sobie ułożyć życie zawodowe i prywatne najpierw w Finlandii, a potem w Stanach Zjednoczonych. Oba kraje staną się istotnymi elementami powieści, bohaterami drugoplanowymi. Będą trzonem analizy społecznej, kulturowej i tożsamościowej. Europa bowiem nie jest tak wolna od uprzedzeń, tak otwarta i szczęśliwa jak się wydaje. Sama Finlandia zaskakuje hermetycznością, statecznością i brakiem siły napędowej, tak charakterystycznej dla krajów rozwijających się. Z kolei Stany może i nowoczesne i prące do przodu jak czołg, ale też zbierające żniwo tego wyścigu – konkurencję, która gra nieczysto, wolny rynek, którym rządzą pieniądze, nie zasady, konsumpcjonizm i technologie, które już nawet nie proszą o uwagę człowieka, ale przenikają do mózgu i rozsiadają się niczym natrętni goście w salonie.

Każdy z bohaterów próbuje żyć i nadawać życiu sens. Każdy ma swoje racje i organizacje dla których pracuje i w które wierzy. Każdy będzie tych racji bronił do upadłego, nie wiedząc co sam czyni i co czynią inni. Będą biec w kołowrotku przekonań, pocąc się i krzycząc tylko jedną najważniejszą prawdę. Młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, często samotni i oszukani, szukający sensu i próbujący żyć normalnie – mimo, że normalnie to już dawno nie jest.

Jussi Valtonen jest nie tylko fińskim pisarzem, ale też psychologiem i to się w książce niesamowicie czuje. Autor nie prześlizguje się pobieżnie po bohaterach, ale wchodzi głęboko, zagląda tam, gdzie oni sami nie lubią być odwiedzani. Dzięki temu analiza naszego współczesnego jest wiarygodna, szczegółowa i co ważniejsze wciągająca. Przez całą powieść zastanawiamy się, do jakiego finału zmierza autor, czy następi jakiś wybuch, który wszystkich bohaterów będzie w stanie otrzeźwić. Zakończenie jest mocne i bardzo (może nawet za bardzo!) filmowe.

„Nie wiedzą, co czynią” to świetna powieść i diagnoza naszych czasów.

 

 

Jussi Valtonen „Nie wiedzą, co czynią” 

Wydawnictwo W.A.B, 2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.