Półka z książkami

Pokochać Nowy Jork

Czasami się w książkach zakochuję. „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” Magdaleny Rittenhouse zdobył moje serce już po pierwszy kliku stronach.

Ta książka to więcej niż przewodnik, ale mniej niż podręcznik do historii. O wiele więcej niż się spodziewasz po książce o amerykańskim mieście, w ogóle po jakimkolwiek mieście na świecie. Historie niebanalne, dogłębnie sprawdzone, obłędnie opisane. Dodatkowo Magdalena Rittenhouse świetnie pisze, więc całość zasługuje na wyróżnienie.

Nowy Jork jest miastem wyjątkowym. Jego wielokulturowość, różnorodność, wielkość i znaczenie na arenie międzynarodowej, sprawiają, że jest znaczącym punktem na mapie światowej. Jest nie tylko ośrodkiem finansowym, ale też centrum kultury. To tutaj rodzą się trendy muzyczne, modowe, architektoniczne. Tutaj pracują najlepsi. Tutaj zawaliły się wieże World Trade Center, które z niedowierzaniem i rozpaczą oglądał cały świat. 11 września 2001 roku zmienił Nowy Jork na zawsze, ale też pokazał jaką siłę ma to miasto i jego mieszkańcy.

Nowy Jork ma dla mnie klasę. Jest eleganckie, pełne możliwości, ale też pełne totalnych sprzeczności. Czasem wydaje mi się, z tak dużej odległości, że jest bez dna. Przyjmuje wszystko i wszystkich. Oferuje spełnienie marzeń, ale też możliwość upadku totalnego. To chyba jedyne amerykańskie miasto, które lubię. Nie tylko ze względu na „Sex in The City”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Masz wiadomość” 😉

Przeczytaj: „Ameryka nie istnieje” Wojciech Orliński

Historia miasta to historia ludzi, którzy mają pasje, ciężko pracują i kochają je cały sercem. Bankierzy, architekci, budowniczowie mostów i wieżowców, restauratorzy, właściciele hoteli, malarze, fotografowie, projektanci. O każdym z nich można by zrobić oddzielny film. Historie są piękne, pełne pasji i wyrzeczeń. Wszystkie razem zbudowały Nowy Jork.

"Od Mannahatty do Groud Zero" Magdalena Rittenhouse (Wydawnictwo Czarne, 2013)
„Od Mannahatty do Groud Zero” Magdalena Rittenhouse (Wydawnictwo Czarne, 2013)

Zdewastowana po II Wojnie Światowej Europa, nie miała co zaproponować młodym malarzom, pisarzom, fotografom. Większość przyjechała do Ameryki i właśnie w  Nowym Jorku rozkręcała magiczny świat show-biznesu sztuki i literatury. Tu zrodził się American dream i trwał w najczystszej postaci.

Fascynujące są historie o dzielnicy krawieckiej, która kiedyś produkowała najwięcej ubrań. Niesamowite są historie emigrantów, którzy swoją pracą budowali klimat miejski. Jest przecudna historia największego antykwariatu (muszę go kiedyś odwiedzić), z 18 milami książek, i 80 letnim właściciel którego biurko nadal stoi nieopodal wejścia. Świetna historia rewitalizacji zaniedbanej części Manhattanu i stworzenie na bazie nieużywanych wiaduktów kolejowych, perełki architektonicznej – miejsca, gdzie nowojorczycy ubóstwiają przebywać. I tak dalej i tak dalej.

Jakby każde miasto mogło mieć tak wspaniała i niebanalną książkę o swoich mieszkańcach, byłoby wspaniale. Jeżeli wybieracie się do Nowego Jorku, to ta książka jest na liście MUST HAVE. Jeżeli się nie wybieracie, to lista dalej Was obowiązuje, bo takie literackiej podróży nie można sobie odmówić. Na pewno nie z własnej woli 😉

Nasza ocena:

Nasza ocena: 4 –pretekst żeby zostać w łóżku (Wrrrr) –  nasza subiektywna skala

Nowy Jork
„Od Mannahatty do Groud Zero” Magdalena Rittenhouse

 

 

 

 

 

Magdalena Rittenhouse „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”

Wydawnictwo Czarne, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.