Półka z książkami

Polowanie nigdy się nie kończy

Znowu krótko i barwnie, znowu kryminalna zmiana perspektywy i historia od strony gangstera mordercy.

Nesbo ma talent do pokazywanie innej perspektywy. Kolejny raz po „Krwi na śniegu” dostajemy historię napisaną od strony zabójcy, gangstera, tego złego. Historia piękna i umiejscowiona w ciekawym miejscu. Laponia, z dala od Oslo, z dala od problemów i ludzi, blisko dzikiej natury i reniferów. Tu ukrywa się Olaf, który ucieka przed ludźmi, dla których pracuje.

Siedzi w chacie, poznaje miejscowych i zaczyna się uspokajać. Kolejna książka Nesbo to jeszcze mocniejszy fokus na bohatera i jego sumienie. Jakby autor chciał nam powiedzieć, że nic nie jest czarne albo białe, ba nawet szarość ma kila odcieni. Nasz gangster jest wrażliwy, a jego burzliwa historia ze światem przestępczym nie taka oczywista.

Surowa Laponia to genialny teren pod taką opowieść, gdzie zderzają się dwa światy, gdzie bohater musi znaleźć siebie i sprawdzić, czy wartości, które kiedyś wyznawał w życiu są jeszcze aktualne.

Joe Nesbo "Więcek krwi" (Wydawnictwo Dolnośląskie)
Joe Nesbo “Więcek krwi” (Wydawnictwo Dolnośląskie)

Lubię Nesbo za język i humor. Lubię, że tworzy bystrzachów i twardzieli z sercem. Czytam go z wielką przyjemnością praktycznie zawsze. Zawiedziona jestem tylko końcem tej opowieści. Wszystko bowiem wskazuje na to, że raczej naszemu Olafowi się ułoży, choć powrót do Oslo to raczej mrzonka o normalnym życiu. Pytanie, czy autor chciał to skończyć dobrze, czy wiedział, że tak lukrowane zakończenie musi oznaczać początek piekła, a polowanie nigdy się kończy.

I nas z tym zostawił.

 

Nasza ocena: 5 –pretekst żeby zostać w łóżku (Wrrrr) –  nasza subiektywna skala

 

Jo Nesbo "Więcej krwi" (Wydawnictwo Dolnośląskiej, 2015)
Jo Nesbo “Więcej krwi” (Wydawnictwo Dolnośląskiej, 2015)

 

 

Jo Nesbo

„Więcej krwi” (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015)

 

 

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x