Na marginesie,  Półka z książkami

Polska czytająca czyli moja odpowiedź na bookchallenge

Nie wiem czy to za sprawą mody, czy to efekt kampanii społecznych, ale przynajmniej na buniu Cała Polska Czyta! Ba! Nie tylko że CZYTA (jak widać statystyki kłamią wierutnie), ale CO CZYTA. Plejada polskiej i światowej literatury przewija się przez statusy ochoczo podejmujących wyzwanie: zrób listę dziesięciu książek, które z jakiegoś powodu są dla Ciebie ważne. Na listach nie wiedzieć czemu króluje literatura dziecięca, a także rosyjska i niemiecka klasyka, trochę powieści amerykańskiej, no i oczywiście polska awangarda. Słowem lista lektur jakiej nie powstydziła by się rasowa bibliotekarka.  Jest powód do dumy. Naród intelektualny, pomyśleć by można – z książką się nie rozstaje.

Można by było cieszyć się i skakać z radości, gratulować sobie wysokiej skuteczności kampanii społecznych, odtrąbić zwycięstwo książki nad telewizją i Internetem … gdyby nie kilka wątpliwości.

Nasuwa się bowiem od razu natarczywe pytanie: kiedy to było czytane proszę państwa? Mam niestety wrażenie, że w większości to lektury jeszcze z czasów… liceum. Czy więc potem nic już wartego odnotowania się nie przeczytało? Czy raczej w ogóle się już nic nie czytało?

No i skoro taki poziom intelektualny w czytaniu się utrzymuje w tym kraju, to kto na boga czytał „50 twarzy Greya” i skąd te milionowe nakłady?

Wyzwanie do bookchallenge zbojkotowałam, jakoś tak z przekory może i poczucia pretensjonalności w tym wszystkim. Z jednej strony inicjatywa chwalebna. Z drugiej nie mogę oprzeć się wrażeniu, czysto deklaratywna. Dużo pożyteczniejsze wydaje mi się wyzwanie do prawdziwego czytania, zamiast gadania o tym co się drzewiej czytało.

 

Booklove!

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.