Półka z książkami

Powrót, czyli elegia dla ojca

To jest książka, którą czyta się z bólem serca, do końca mając nadzieję na dobre zakończenie. 

Reportaż Hiszhama Matara to książka wielowymiarowa. Poza tym, że jest tutaj pięknie opowiedziana, wzruszająca historia rodzinna, mamy też bardzo interesującą lekcje z historii Libii, a także kontekst polityczny, który pokazuje szerszą, geopolityczną perspektywę pogmatwanych losów tej jednej rodziny i tego kraju.

Wyruszając w literacką podróż z autorem przenosimy się do Libii próbując ze strzępków rozmów i zamazanych śladów odtworzyć historię zaginięcia Jaballacha Matara

Historię poznajemy z perspektywy dorosłego już, uznanego i cenionego pisarza Hishama Matara, który tuż po obaleniu reżimu Kadaffiego wraca do swojego kraju. Nie jest to jednak wycieczka turystyczna. To ostatnia próba odnalezienia śladów po swoim ojcu. Wyruszając w literacką podróż z autorem przenosimy się do Libii nie tylko geograficznie, ale także podróżujemy w czasie, próbując ze strzępków rozmów i zamazanych śladów odtworzyć historię zaginięcia Jaballacha Matara.

Poznajemy Libię z czasów włoskiej dominacji (włoska kolonia istniała tutaj w latach 1934-1943) i czasów rewolucji, w efekcie której do władzy dochodzi Kaddafi. Czas dyktatury to moment, kiedy rodzina Matara musi wyemigrować. Ojciec autora – oficer i dyplomata, a także wspierający opozycję biznesmen na zawsze pozostanie wrogiem dla libijskiego reżimu.

Hisham Matar. Powrót. Ojcowie i synowie i kraj pomiędzy nimi, Wydawnictwo Czarne 2018

Przez lata do rodziny dochodzą tylko szczątkowe informacje na jego temat, przemycone nielegalnie listy, relacje osób, które rzekomo go spotkały. Wkrótce potem kontakt z nim urywa się na zawsze.

Jak się szybko okazuje, emigracja nie wystarczy, a Kadafii nie zapomni tak szybko tych, którzy odważyli się być przeciw niemu. Pewnego dnia Jaballach zostaje porwany i osadzony w okrytym bardzo złą sławą więzieniu Abu Salim w Trypolisie. Przez lata do rodziny dochodzą tylko szczątkowe informacje na jego temat, przemycone nielegalnie listy, relacje osób, które rzekomo go spotkały. Wkrótce potem kontakt z nim urywa się na zawsze.

Od tego momentu zaczyna się śledztwo i prywatna kampania autora powieści, który przez kolejne 20 lat wszelkimi możliwymi sposobami próbuje dowiedzieć się czegokolwiek na temat swego ojca. Ustalić kwestie zasadnicze – czy możliwe jest że ojciec nadal żyje, a jeśli umarł to jak do tego doszło.

Tę porywającą i wstrząsającą opowieść czyta się jak kryminał. Świadomość, że ta historia wydarzyła się naprawdę przyprawia o gęsia skórkę, a cały proces poszukiwania informacji wciąga od pierwszych stron książki. Mnie porwała tak bardzo, że po przeczytaniu długo jeszcze doczytywałam na temat Jaballacha Matara. Między innymi trafiłam na dokument BBC na ten temat, który Wam tutaj zostawiam. Niech posłuży jako zachęta do poznania tej historii.

Hisham Matar 

Powrót. Ojcowie, synowie i kraj między nimi.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne, Rok wydania: Luty 2018 Seria: Z Domem
Tłumaczenie: Hanna Jankowska


0 0 votes
Oceń książkę:

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mewa
Mewa
2 lat temu

“Powrót” jeszcze w drodze do mnie, czyli cała ekscytacja jeszcze przede mną, czytam własnie “Dom z dwiema wieżami ” i też jestem nia olśniona, lepiej mi wyjaśnia tamte trudne lata niż “Rejwach” czy “Księga wyjścia “, w inny sposób. Cały czas usiłuję zrozumiec co powodowało Polakami ,ze dokonywali takich czy innych wyborów, co miało na to wpływ i dlaczego obecnie próbują o tym zapomnieć czy zafałszować historię.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x