Powieść,  Półka z książkami

Rybacy marzeń

Chwalony debiut Chigozie Obioma, który urodził się w Nigerii, a teraz mieszka i wykłada w USA. Zasłużenie chwalony. Jestem tą książką oczarowana.

Afrykańskie klimaty, wierzenia, przesądy, krajobrazy i zapach nigeryjskiego miasta. Wszystko to kotłuje się w pięknej opowieści o afrykańskiej rodzinie i braciach, którzy mieli zostać rybakami marzeń. Tak przynajmniej wymarzył sobie ich ojciec, dla którego wychowanie i wykształcenie chłopców było kluczowe. Bracia dorastają razem, są nierozłączni. Podczas nieobecności ojca, który wyjeżdża do pracy, do innego miasta, sprawiają matce same kłopoty. Ale jak to dzieci, nic sobie z tego nie robią. Do czasu aż spotykają miejscowego wariata, który dzieli się z mieszkańcami swoimi przepowiedniami. Mali rybacy też muszą wysłuchać jednej z nich. I tutaj zaczyna się prawdziwa katastrofa tej rodziny i koniec beztroskiego świata dzieci.

 

Narratorem opowieści jest jeden z nich – środkowy – najmniej doświadczony. Za mały, żeby coś wiedzieć o sprawach dorosłych, za duży, żeby bawić się z maluchami. Ta narracja jest niesamowita. Dojrzała i pełna lęku, jednocześnie uwodząca dziecięcym światem. Jakby autor chciała nam powiedzieć, że dzieci w Afryce od małego muszą być dorosłe, patrzeć na świat realnie i surowo. Nigdy jednak nie uciekną przed klątwami i wierzeniami. Tak jest i tak było. Małym rybakom świat wali się na głowę. Wraz z przepowiednią znika świat dzieciństwa, a każdy kolejny ruch powoduje jeszcze większą katastrofę.

 

 

 

„Rybacy” to opowieść o tym, co może stać się z człowiekiem, który uwierzy w przeznaczenie i nie
umie wyjść poza tę wizję, a tylko ślepo wypełnia przepowiednię. To także piękna książka o sprzecznościach, które w Afryce spotyka się na każdym kroku i ograniczeniach, które splątują mieszkańców i nie dają szczęścia. Jest to też opowieść i miłości braterskiej, której siła jest imponująca i destrukcyjna jednocześnie.

Powieść znalazła się w ścisłym finale nagrody THE MAN BOOKER PRIZE 2015. Zwróćcie na nią uwagę. Warto!

 

 

Chigozie Obioma „Rybacy”

Wydawnictwo Literackie 2016

 

 

 

ZapiszZapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.