Powieść,  Półka z książkami

Serce umiera ostatnie

Bardzo chciałabym napisać, że odkryłam kolejną autorkę poważnej i wartościowej kobiecej prozy, ale w przypadku Margaret Atwood muszę z tym jeszcze poczekać.

Główni bohaterowie Stan i Charmaine mieszkają w samochodzie. Ich życie przypomina koszmar. Świat dookoła jest okrutny, panuje bezprawie. Mieli kiedyś dom, pracę i spokój. Teraz nie mają nic, a ich związek zaczyna przechodzić poważny kryzys. Znajdują rozwiązanie. Poddają się pewnemu społecznemu eksperymentowi, który z jednej strony zapewnia im dach nad głową, z drugiej jednak zabiera całą wolność. Zaczynają się też komplikacje damsko – męskie i przerażający świat, który daje ludziom iluzoryczny spokój. Tylko, że to już kiedyś było…

Margaret Atwood za “Ślepego zabójcę” dostała w 2000 roku Nagrodę Bookera. Może to mój błąd, że spotkanie z tą autorką zaczęłam od jej ostaniej powieści. Może powinnam była sięgnąć po jej wcześniejszego książki. “Serce umiera ostatnie” trochę mnie zawiodło, mimo, że tytuł książki niezmiennie wzrusza. Książkę czyta się dobrze i raczej ciężko się przy niej dramatycznie nudzić, ale niestety fabuła jest dla mnie mocno przekombinowana. Zaczyna się ciekawie i intrygująco, z czasem staje się groteskowo, nudnawo, a przede wszystkim mało odkrywczo.

img_3292

 

Pisząc ten tekst, zdałam sobie sprawę, że największy kłopot mam z Charmaine, która jest no cóż… mało skomplikowana i dość infantylna. Jakby nie kleiła, co się dookoła niej dzieje i jakby nigdy nie opuściła świata lalki Barbie. Ona oczywiście przejdzie przemianę i pokaże siłę, ale co już różowego, kwiatowego i mało rozgarniętego przyniesie ze sobą, to już jej…i kompletnie nie moje.

Sięgnę jeszcze po Margaret Atwood z nadzieją, że znajdę w jej książkach, prawdziwą kobietę, z krwi i kości z różem na policzkach, a nie w głowie.

 

img_3825

 

Margaret Atwood “Serce umiera ostatnie”

Wydawnictwo Wielka Litera, 2016

 

 

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dille
Dille
4 lat temu

Zdecydowanie zły wybór jak na pierwsze zetknięcie z prozą Atwood. Polecam “Opowieść podręcznej”, zwala z nóg, tym bardziej w obecnej sytuacji politycznej. “Serce…” mojego serca nie skradło :/

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x