Biografia,  Polecamy

Tata artysta

Pełna czułości i anegdot opowieść o ojcu Wojciecha Manna jest również opowieścią o nietuzinkowym artyście.

Tata artysta to musi być wspaniała przygoda. Te wszystkie płótna, farby, kolory i obserwacja procesu twórczego dzień w dzień musi być fascynujące. Bardzo mnie zaskoczyło, że ojciec dziennikarza Wojciecha Manna był malarzem i grafikiem. Od razu pomyślałam, że książka, którą o nim napisał i wydał, musi być wyjątkowa.

Wojciech Mann „Artysta. Opowieść o moim ojcu” (Wydawnictwo Znak, 2018)

Nie myliłam się. Książka, którą można w zasadzie określić mianem albumu zachwyca podwójnie. Przede wszystkim autorowi udało się opublikować bardzo dużo prac swojego ojca, ale też napisać o nim w sposób niezwykle czuły i interesujący. Połączenie tekstu i obrazu daje efekt pewnej impresji o człowieku, który z całą swoją twórczością, został zapomniany. Gdyby nie starania jego syna i wnuka, większość tych prac nie miałaby szansy dziś zaistnieć.

A obrazy Kazimierza Manna są wyjątkowe. Uderzają kolorami i pomysłami. Jak na czasy ponurego PRL-u, w którym były malowane, są nieprzejednanie pozytywne i słoneczne. Przeglądając album przechodzimy z Kazimierzem Mannem przez różne okresy jego twórczości i śledzimy ten proces twórczy w różnych formach i stylach. Z prac bije witalność i niekończąca się pomysłowość.

Jeszcze większą radość sprawia czytanie tekstu Wojciecha Manna o swoim ojcu. To niezwykle czułe wspomnienie, które charakteryzuje się zwięzłym i humorystycznym stylem dziennikarza. Książka nie sili się na obszerną i wyczerpującą biografię, ale pewien obraz ojca artysty, który Wojciech Mann zapamiętał ze swoich lat dziecięcych i młodości. Nie brakuje tu anegdot z życia artysty, z życia rodziny i smaczków typowych dla życia w tamtych czasach.

Obrazy są zatem i te namalowane, i te napisane. Bardzo spodobała mi się ta oszczędna forma, którą wybrał Wojciech Mann, a która nie pozwala mi zapomnieć ani o obrazach Kazimierza Manna ani o nim samym.

 

Wojciech Mann „Artysta. Opowieść o moim ojcu” (Wydawnictwo Znak, 2018)

Wojciech Mann „Artysta. Opowieść o moim ojcu” 

Wydawnictwo Znak, 2018

 

 

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x