Półka z książkami

Tylko młodość trwa długo!

Nie wiem co on ma w sobie, ale go uwielbiam. Z tymi jego dziwactwami, z tym cynizmem i paskudnym, narcystycznym charakterem. A już najbardziej lubię go za tą wiszącą w powietrzu melancholię. Co prawda z wiekiem robi się coraz bardziej zrzędliwy, ale nadal przyciąga –  językiem ciętym jak brzytwa i sarkazmem gorzkim jak cholera. Przed Państwem Jerzy Pilch!

Jeśli macie ochotę na rozmowę o wódce, miłości, o relacjach z rodzicami, o Bogu, generalnie na rozmowę o życiu, to wywiad rzeka Eweliny Pietrowiak „Zawsze nie ma nigdy” zaspokoi te potrzeby. Co prawda po przeczytaniu Dzienników ma się wrażenie, że po raz kolejny słuchamy tej samej historii, to jednak tym razem opowiedziane jednak jest to trochę bardziej intymne.

Ewelina Pietrowniak, Jerzy Pilch "Zawsze nie ma nigdy" Wydawnictwo Literackie, 2016
Ewelina Pietrowniak, Jerzy Pilch
„Zawsze nie ma nigdy”
Wydawnictwo Literackie, 2016

Pikanterii dodaje fakt, że Pietrowniak przyjaźni się z Pilchem od lat. To ona jest zreszta protoplastką Jej z „Pod Mocnym Aniolem”. Dzięki więc tej przyjacielskiej relacji rozmowa jest bardzo swobodna i nawet w momentach intymnych prowadzona bardzo taktownie.

Oczywiście nie brakuje wątków znanych chodziażby z Dzienników – miłości do piłki nożnej i Cracovi, powrotów do dzieciństwa w Wiśle, nawiązań do ulubionych książek, ale pojawia się też corazy wyraźniej motyw choroby i swoistego podsumowania, jakiejś zalatującej testamentem refleksji.

Mam wrażenie, że w ostatnich książkach Pilcha i rozmowach z nim można znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Możesz oczywiście się nie zgadzać z rozmówcą, ale odpowiedź lub przynajmniej inspiracje znajdziesz na pewno.
Jerzy Pilch ma bowiem zdanie wyrobione na każdy ważny aspekt życia.  Nie są to jednak jakieś prawdy objawione, czy intelektualne wygibasy. To raczej prosta, męska filozofia.

O piciu wódki mówi:

Chodzi o natychmiastowe, szybkie rozładowanie napięcia

O tym, co życiu ważne

Najważniejszy jest porządek w układzie z samym sobą. Żeby jednak nie musieć żałować na starość rzeczy nie do naprawienia.

O śmierci

Teoretycznie wiem że wszyscy umrą, ale teorie niekiedy zawodzą.

Ewelina Pietrowniak, Jerzy Pilch "Zawsze nie ma nigdy" Wydawnictwo Literackie, 2016
Ewelina Pietrowniak, Jerzy Pilch
„Zawsze nie ma nigdy”
Wydawnictwo Literackie, 2016

 

Dla wielbicieli Pilcha pozycja obowiązkowa, a dla tych którzy jeszcze dobrze go nie znają idealne preludium do rozpoczęcia tej pieknej znanjomści.

 

Ewelina Pietrowniak, Jerzy Pilch „Zawsze nie ma nigdy”

Wydawnictwo Literackie, 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.