Półka z książkami,  Reportaż

Wanda

Z biografią Wandy Rutkiewicz w ogóle się nie spieszyłam. Właściwie nawet nie miałam jej w planach. Zastanawiałam się, czy interesuje mnie książka o babce, która pomyka po górach i żyje od wyjazdu do wyjazdu w jakimś alternatywnym świecie balansując między 8 000 a 120 m n.p.m. ? Czy to nie będzie zbyt dla mnie odległe i tym samym mało interesujące? A potem moja psiapsióła, z którą łączymy się we wzlotach i upadkach macierzyństwa, powiedziała, że jest świetny audiobook o Rutkiewicz, i że Danuta Stenka czyta. No to jak Stenka, to ja mogę tego sobie posłuchać pomyślałam … 

Książka Anny Kamińskiej to ten rodzaj biografii, które bardzo lubię. Jest akcja, jest napięcie, bohaterka narysowana mocną kreską, a do tego jeszcze wszystko okraszone co rusz jakąś niesztampową anegdotą. Ta biografia jest jak powieść, która trzyma w napięciu i zaskakuje zwrotami akcji. Przede wszystkim jednak Wanda. Co to za kobieta!

Znałam tylko suche fakty. Docierały do mnie czasami z telewizora typu Rubin, pod koniec lat 80 tych. Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Najbardziej znana polska himalaistka. Poza tym nie wiedziałam nic. Na przykład tego, że tragiczna część tej historii wydarzyła się tuż obok mnie, w pobliskim Łańcucie.

Śmierć i tajemnica są wpisane w tą opowieść. Zaczyna się od brutalnego, tajemnicze morderstwa ojca Wandy Rutkiewicz. To zdarzenie będzie z resztą ciągle gdzieś krążyć po tej książce i będzie też ciążyć nad życiem bohaterki. Po drodze jeszcze śmiertelny wypadek małego brata Rutkiewicz, który nie pozostanie bez wpływu na rodzinę. Na końcu zaginiecie i śmierć Wandy, która też jest jakaś taka niejasna.

Wcześniej jednak jest grzeczną dziewczynką, przedwcześnie dorosła, bo w pewnym momencie bierze na siebie ciężar utrzymania i ogarniania rodziny. Zawsze perfekcyjna, “zapięta pod szyję”, trochę wyniosła, niedostępna.

Chłopcy jej początkowo nie interesują, a potem kiedy już zacznie się spotykać raczej nie są w stanie dostosować się do jej życia i priorytetów, którymi nigdy nie będzie domowe ognisko i macierzyństwo. Za mąż wychodzi dwa razy, dwa razy też się rozwodzi. Ale facetów będzie po drodze więcej, bo Wanda Rutkiewicz to piękna kobieta, która wielu mężczyznom się podoba. Wie o tym i umie to wykorzystać. Potrafi być słodka i czarująca.

Prawdziwą miłością jej życia będą jednak góry. Na pewnym etapie swojego życia mieszka w wieżowcu na Sobieskiego w Warszawie. Nie używa windy, chodzi z plecakiem wypakowanym kamieniami na 10 piętro, żeby ćwiczyć kondycje. W góry jeździ tak często jak tylko się da. Zawsze jest w fazie organizowania kolejnej wyprawy, zbierania funduszy, kompletowania ekwipunku, dobierania ludzi do wyprawy.

Mówiła „zginę w górach”. Dotrzymała słowa. Ginie na Kanczendzonge w Himalajach. W jej śmierć nie wierzy jednak jej własna matka, która co roku wyprawia jej imieniny i czeka na telefon w Dniu Matki.

Annie Kamińskiej ta opowieść o Wandzie Rutkiewicz bardzo się udała. Pokazuje ciekawą kobietą, pełną sprzeczności i pełną wad. To postać niejednoznaczna, z którą trudno się przyjaźnić, trudno pracować i trudno kochać. Z drugiej strony osoba niezwykle ciekawa i przyciągająca jakimś magnetyzmem, mająca w sobie “to coś”. Nie ma stawiania pomników i patosu. Jest zwykłe życie, jest pasja i determinacja. Są marzenia i ciężka praca, żeby je spełnić. Są zwykłe sprawy i niezwykłe przygody. Jest też niedopowiedzenie i tajemnica, niedosyt z którym pozostajesz po przeczytaniu książki.

Wersja książki do słuchania to dodatkowa przyjemność. W interpretacji Danuty Stenki, Wanda jest jeszcze bardziej wyrazista, a opowieść o jej życiu jeszcze bardziej wciągająca.

 

Anna Kamińska “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”

Wydawnictwo Literackie, czerwiec 2017, liczba stron 480

Audioteka, czyta Danuta Stenka, długość 13h, 17 minut

Darmowy rozdział: http://audioteka.com/pl/audiobook/wanda

 

Ocena Booklove: ♥♥♥♥ (4/5)

0 0 votes
Oceń książkę:

Od literatury oczekuję zaskoczeń, wzruszeń i poruszeń. Nie zrażają mnie tematy trudne i zabawy formą literacką. Nudzą za to powtarzalne schematy, banały i romanse. Czytam głównie powieści i reportaże, przede wszystkim interesuje mnie literatura europejska, głównie polska i hiszpańska. Podczytuje czasem poezję.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x