Półka z książkami

Warte miliony

Są najsławniejszymi kobietami świata. Warte miliony, robią nieustającą furorę. Stały się nieśmiertelne i podziwiane na wieki. Najpiękniejsze kobiety z obrazów.

Zawsze wydawało mi się, że kobiety malowane przez wielkich mistrzów, to najszczęśliwsze kobiety na ziemi. Skoro znalazły się na takich płótnach, nie może być inaczej. Wyobraźnia lubi płatać figle i w tej swojej fantazji nie wzięłam pod uwagę faktu, że sami malarze w czasie swojej życia rzadko żyli w dostatku i chwale. Często praktycznie przymierali głodem. Kim zatem są kobiety, które im towarzyszyły. Jak żyły i co robiły? Czy były szczęśliwe? Czy były zakochane w swoich mistrzach?

Tak książka jest dla wszystkich tych, którzy lubią sztukę, ale nie mają pojęcia o jej kulisach. Najpiękmiejsze historie kobiet, które były zwykłe, czasem bardzo biedne i bardzo wrażliwe, są w niej zawarte. Tak jak Nina Witkiewiczowa, żona Witkacego, który malował ją pięknie, często pod wpływem narkotyków. Burzliwa miłość nie przetrwała próby czasu, choć po samobójczej śmierci męża Nina do końca swoich dni walczyła i dbała o prace Witkacego. Zresztą z najgorszych czasach mogła sprzedać mały obraz, żeby mieć, co jeść.

 

Kompletnie inna jest historia Lisy del Gioconda, znanej wszystkim jako Mona Lisa. Lisa była żoną zamożnego kupca, u którego ojciec Leonarda da Vinci robił … zakupy. Ot prosta historia. Uśmiech, który tak rozpala i budzi tyle teorii spiskowych (no chyba nikt nie wierzył, że Mona Lisa była mężczyzną  😀 ) był spowodowany tym, że da Vinci rozśmieszał i kobietę lub organizował przy okazji nużącego pozowania, atrakcje. Dziś pewnie mógłby włączyć po prostu radio 😉

Mona Lisa to jedna z bardziej uśmiechniętych kobiet w tej książce. Reszta niestety choć przeszła do historii i dziś mogłaby być milionerkami, nie zaznała wielkiego szcześcia ani bogactwa za życia. Dziś możemy je jedynie podziwiać w muzeach i czytać o ich zwichrowanym życiu. Tak to już z artystami bywa.

” – Dlaczego namalował pan żonę z kotletami?

– Uwielbiam kotlety i uwielbiam moją żonę – odpowiedział Salvador Dali – nie widzę powodu, żeby nie namalować ich razem”

W książce znajdziecie malarzy: Goya, Salvador Dali, Leonardo da Vinci, Jan Vermeer, Eduardo Manet, Pablo Picasso, Jacek Malczewski, Frida Kahlo i Tamara Lempicka.

 

Małgorzata Czyńska „Najpiękniejsze kobiety z obrazów”

Wydawnictwo Znak, 2014

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.