Powieść,  Półka z książkami

Wypalony pisarz i prowincjonalna małolata

„Rówieśniczki” Katarzyny Tubylewicz to było coś, czy „Ostatnia powieść Marcela” okazała się równie dobra?

Wypalony, zblazowany i cyniczny autor bestsellerów – Marcel i prowincjonalna piękność – Hanna, która bez pomysłu i z impetem wpada do Warszawy. Sami przyznacie, że to mieszanka wybuchowa i dobry start do historii.

Tubylewicz jak zawsze kreśli trafnie i dowcipnie polską rzeczywistości, która czasem kole w oczy. Za to cenię ją zresztą najbardziej. Wychwytuje z naszej polskiej mentalności to, co najlepsze (albo najgorsze), wyciska jak cytrynę i wtłacza w swoich bohaterów.

Katarzyna Tubylewicz "Ostatnia powieść Marcela" (Wydawnictwo Wielka Litera, 2016)
Katarzyna Tubylewicz „Ostatnia powieść Marcela” (Wydawnictwo Wielka Litera, 2016)

Jest zatem warszawska blaza, jest małomiasteczkowy marazm. Jest rodzina z dużego miasta, która choć kulturalna, nie przepada za sobą. Jest rodzina z małego miasta ze złamanym sercem (jednym wielki), którą pokiereszowała emigracja i walka o lepsze jutro. Wszystko to Tubylewicz bardzo zgarbnie kreśli,  dodając inteligentny humor i ironię.

Czytałam i odnajdywałam w tej książkę niezwykłą siłę kobiet. To ogromny atut tej powieści, że schowane za napuszonymi facetami, odnajdują swoją drogę i dość bezkompromisowo walczą o swoje miejsce w świecie. To wojowniczki ukryte, które po cichu dokonują rewolucji. Nie zobaczymy ich w pierwszym rzędzie na Manifie.

Niestety czegoś zabrakło mi w tej powieści. Końcówka mnie zawiodła i mimo, że książkę czyta się dobrze, czułam jakiś niedosyt, pękniętą strunę.  Szkoda, bo „Rówieśniczki” cały czas odbijają się echem w mojej głowie. O „Ostatniej powieści Marcela” pewnie szybko zapomnę. Niestety.

Nasza subiektywna skala: 3- Jak nie masz nic lepszego pod ręką (Eeeeee)

 

Katarzyna Tubylewicz "Ostatnia powieść Marcela" (Wielka Litera, 2016)
Katarzyna Tubylewicz „Ostatnia powieść Marcela” (Wielka Litera, 2016)

Katarzyna Tubylewicz

„Ostatnia powieść Marcela”

(Wielka Litera, 2016)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.