Powieść,  Półka z książkami

Z depresją jej do twarzy

Z psychiką ludzką łatwo nie jest. Kiedy szwankuje, świat rozpada się na kilkadziesiąt kawałków. Jak napisać książkę o zaburzeniu psychicznym, żeby nie popadać w patos albo infantylność.

Poznajemy zwykłą dziewczynę. Nie chodzi w czarnych ciuchach, nie pokazuje znaku szatana, nie wywraca oczami, nie kiwa na boki niepokojąco głową. Zwykła. Wydaje się ciekawa świata, lekko roztrzepana, zakręcona. Jej przygody mogłby być moimi, szczególnie te drobnostki życia codziennego, które wymykają się czasem spod kontroli. Jedno wydarzenie – dość przykre trzeba dodać – wywołuje jednak dziką falę zdarzeń, nad którymi dziewczyna przestaje panować. Okazuje się, że urocza osobowość ma rysy, że depresyjne nastroje to coś więcej niż melancholia, a radość też nie ma w sobie nic z normalności.

"Lustrzany świat Melody Black" Gavin Extence (Wydawnictwo Literackie, 2016)
„Lustrzany świat Melody Black” Gavin Extence (Wydawnictwo Literackie, 2016)

Czytając „Lustrzany świat Melody Black” Gavina Extence’a nie poczujesz ciężkości gatunku, nie będą Cię męczyć i prześladować odmienne stany bohaterki. Nie poczujesz też granicy, która ją od Ciebie oddziela. No właśnie. Będziesz śledził tę historię, może nawat kilka razy się uśmiechniesz (bo nasza Abby jest naprawdę czarująca i rozbrajająca) i nagle zrozumiesz, że to Ciebie mogłoby spotkać. Cienka granica między złym samopoczuciem, a złym stanem psychicznym zatrze się, a ty zostaniesz z taką myślą, że to jednak mogłby dotyczyć Ciebie. Tak po prostu.

Jak się dowiadujemy w posłowiu Gavin Extence historię Abby oparł na swojej własnej. Urzekła mnie ta osobista wypowiedź autora, bo tylko potwierdziła, że z wieloma zaburzenia po prostu można normalnie funkcjonować. Książka choć napisana lekko i z humorem, porusza bardzo ważny temat, o którym na ogół nikomu nie chce się gadać. Żyjemy w świecie, w którym dobre samopoczucie jest jest trendy, stanowi o nas, daje podstawę do napisania statusu na Facebooku i dodania kolorowego selfie na Instagramie. Komu chce się gadać o depresji? Nas to przecież nie dotyczy.  Czyżby?

Apropos 🙂 Nasz fanpage na Facebooku 

  Nasz Instagram 

Gavin Extence jest też autorem książki „Wszechświat kontra Alex Woods”, który okazał się docenionym i wydanym również w Polsce, debiutem.

 

"Lustrzany świat Melody Black" Gavin Extence (Wydawnictwo Literackie, 2016)
„Lustrzany świat Melody Black” Gavin Extence (Wydawnictwo Literackie, 2016)

 

 

„Lustrzany świat Melody Black” Gavin Extence

Wydawnictwo Literackie, 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.