Powieść,  Półka z książkami

Zapomniana bohaterka

Kiedy zobaczyłam tę książkę miałam przeczucie, że mnie rozczaruje, a bohaterka zachwyci. Nie pomyliłam się.

Nie oceniaj książki po okładce mówią. Ta była tak sugestywna i tak niepasująca do postaci Oli Piłsudskiej, że musiała jej zaszkodzić. Na mnie zadziałała wręcz odstraszająca. Dobrze, że przeczytałam opis i zakochałam sie z marszu w bohaterce.

 

 

Moja bohaterka

Nie mam pojęcia dlaczego tak mało wiemy o Aleksandrze Piłsudskiej. Jestem wdzięczna Katarzynie Drodze, że zdecydowała się właśnie na niej skupić swoją opowieść. Autorka musiała przewertować tonę dokumentów, spędzić z archiwami niejeden dzień, aby stworzyć tak barwną historię kobiety, która szczególnie dla nas – współczesnych dziewczyn-powinna być wzorem. I dziwię się, że jeszcze nie powstał film o najważniejszej kobiecie Józefa Piłsudskiego, która miała w sobie tyle odwagi, a jej życie to gotowy scenariusz.

Czy możecie sobie wyobrazić, że Ola jeszcze Szczerbińska nie tylko pod swoją spódnicą przemycała ładunki wybuchowe, ale też stworzyła siatkę konspiracyjną? Czy wiecie, że była za to więziona? Już jako żona Marszałka nie przestawała pomagać i przejmować się losem kobiet w Polsce, zawsze chciała więcej niż mogła zrobić, ale była odważna i bezkompromisowa. Dostała od swojej babki, która była wielką patriotką, piękny bagaż wsparcia, który w tamtych czasach nie był oczywisty. Dzięki niej Ola pojechała na coś w rodzaju studiów i mogła  poruszać się po mieście bez przyzwoitek. Kiedy los ją połączył w wojujący o wolność Piłsudskim, daleko jej było do nieśmiałej panny na wydaniu. Pracowała u jego boku, a potem została jego żoną, nigdy nie tracąc z oczu tego, co było niej najważniejsze – wolności dla Polaków i Polek. Jej związek z Marszałkiem nie był łatwy, musiała na niego długo czekać. Kiedy poznała Piłsudskiego ten miał żonę, której ze względu na zły stan zdrowia zostawiać nie chciał.

Kobiety

Historia, którą opowiedziała autorka to nie tylko Ola Piłsudska, ale też kobiety, które chciały walczyć o niepodległość Polski i nie tylko wspierały mężczyzn swoją działalnością, ale też same stawały na pierwszej na linii frontu- dosłownie. Jest nawet historia kobiety, która ścięła włosy i w przebraniu walczyła w legionach.

Ta powieść jest bardzo ważna. Przede wszystkim dla kobiet, które mogą dowiedzieć się, jak o niepodległość walczyły nasze babki, tymi narzędzamiami, które miał dostępne, jak wychowywały córki i jakie wartości im wpajały. To też ważna część historii praw kobiet, która właśnie w tym czasie ruszyła z kopyta. To właśnie Józef Piłsudski nadał nam prawa wyborcze, a nie ma już wątpliwości po tej książce, że to właśnie Aleksandra suszyła mu w tej sprawie głowę najbardziej.

Ta feministyczna odsłona i niezwykłe osobowości dość szybko zaczęły mi się gryźć z formą, jaką wybrała autorka. Powieść biograficzna i dialogi zaburzały mi czysty odbiór tej galerii wspaniałych kobiet. Jakbym czuła zgrzyt i piasek między zębami. Nie wiem, czy Ola tak by mówiła, nie wiem, czy tak patrzyła na Marszałka i świat. Ta dosłowność i pewność autorki skierowała mnie na drugi tor. Chłonęłam fakty o Oli Piłsudkiej, odrzucając całą formę w jaką została ubrana. Tak wyszło. Mimo to czytałam tę książkę z wypiekami na twarzy, nie mogąc uwierzyć, że Ola istniała naprawdę.

 

Katarzyna Droga “Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”

Wydawnictwo Znak, 2018

 

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 0 votes
Oceń książkę:
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Spoq
3 lat temu

Recenzja idealnie w czas, akurat przerabiałam na korepetycjach Piłsudskiego i chciałam opowiedzieć coś o nim prywatnie, ale uświadomiłam sobie, że pamiętam tylko jego dzieci, z jakiś wspólnych zdjęć, kojarzę jego matkę czy brata, a zupełnie nic nie wiem o żonie. A dla mnie to hańba, staram się dzieciakom rozszerzać historię o takie fakty. Może niekoniecznie sięgnę po tę książkę, ale po jakąś w tej tematyce na pewno.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x